Anıtkabir’in özellikleri ve sırları

Kız kumu efsanesi – Kız kumu hikayesi

Marmaris Kalesi efsanesi

Truva atı nerededir? Truva atı hikayesi

Yunanistan Türkleri bekliyor!

İlginç Yerler, Ülkeler Nisan 15, 2016
2.847 views

yunanistan-vizesi7

Yunan basınında bulunan haberde, turistlerin indirimden faydalanmak için pasaportlarını göstermelerinin yeterli olacağı ifade edildi. Uygulamayla eş güdümlü Yunan adalarına gezilerin yükselmesi bekleniyor. Yunanistan ekonomik krizin tesirlerini azaltmak için bu sezon tatile ileriki Türkiye, Amerika, Rusya ve İsrail yurttaşlarına alış verişte yüzde 20 indirim gerçekletireceğini açıkladı. Ülkede çoğu işletme bu sene geleneksel vergi iadesi eki indirimine ek yüzde 20 fiyat indirimini de turistlere sunacak.

Uygulama, Dışişleri Bakan Yardımcısı Dimitris Mardaş ve Ticaret Yunan Konfederasyonu ve Şirketler Başkanı Vassilis Korkidis doğrulusunda dün duyuruldu. Yapılan bildirimde, indirimin Mayıs ve Ağustos aylarında geçerli olacağı duyuruldu. Söz hususu ülke yurttaşlarının indirimden yaralanmak için milliyet ispatı olarak pasaportlarını göstermelerinin yeterli olacağı vurgulandı.

Rodos’ta Türkler dört gözle bekleniyor!

Yunanistan’ın Türk yurttaşlarına alış veriş indirimi gerçekleştireceği duyurusunun sonrası Marmaris’ten deniz yolu ile Rodos Adası’na seyahat edecek Türk turist adedinda artış olması bekleniyor. Marmaris Liman İşletmeleri Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Tugay mevzu ile ilgili yaptığı bildirimde, indirimin Yunan adalarına giden Türk yurtdaşları için fırsat olacağını ifade etti. Yunanistan’da bugüne kadar alış verişte yapılan vergi iadesi üstünlüğünün devam ettiğini buna ek olarak yüzde yirmi indirim de ekleneceğini kaydeden Tugay,Türk turistin mağazada 100 Euro’luk satılan bir armağanlik eşyayı 65-70 avroya satın alabileceğini açıkladı.Bu sezon Rodos adasına günübirlik tur kapsamında 19 Mayıs Gençlik ve spor Bayramı tatili bundan dolayı yoğun bir talep bulunduğuna ilgi çeken Tugay, müşterilerine pasaportlarını kesinlikle beraberinde götürmelerini hatırlattı.

Yunanistan hakkında kısa bilgi

Yunanistan ya da resmî adı ile Helen Cumhuriyeti tarihî olarak Balkanlar’ın güneyinde bulunan bir ülke. Avrupa Birliği ve Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü üyesi Yunanistan, Türkiye, Arnavutluk, Bulgaristan ve Makedonya Cumhuriyeti ile sınır paylaşmaktadır.

Osmanlı İmparatorluğu’nun zayıflaması prosesinde, 19. asırın büyük emperyal devletlerinin de sayesinde İstanbul’un yönetiminden çıkarak heyeten 28 yeni devletten bir tanesidir.

Yunanistan adı antik İyonya’nın (günümüz İzmir, Aydın, Manisa, Muğla bölgesi) Arapça ve Farsça söyleniş biçiminden gelir.[kaynak bulgulmeli]Orta Çağ’da Bizans İmparatorluğu ve sonra Osmanlı Devleti zamanlarında Romalı manasına gelen Rum adı kullanıldı. Bu isim bugün daha fazla Kıbrıs’ın güneyi, İstanbul ve Ege’deki Yunan asıllı halkı ifade etmek için kullanılmakta, Yunanistan’da yaşam sürdürenlara sıkça oluşturular bir hata ile Yunanlı olarak tanımlanmaktadır. Bunun yerine hem bu ulusten olan bireyi ifade etmek hatta Yunanistan’a ait bulunduğunu belirtmek için Yunan kelimesi tüketilir.

Yunanistan, 1981’den beri Avrupa Birliği, 1952’den beri NATO, 1961’den beri OECD, 1995’ten beri Batı Avrupa Birliği ve 2005’den beri Avrupa Uzay Ajansı üyesidir. Atina ülkenin başşehri; Selânik, Patras, Kandiye, Volos, Yanya, Yenikent, Kavala ve Vodina ülkenin başka büyük kentleridir.

Kaynak:
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.