Anıtkabir’in özellikleri ve sırları

Kız kumu efsanesi – Kız kumu hikayesi

Marmaris Kalesi efsanesi

Truva atı nerededir? Truva atı hikayesi

Marmaris: Yeşil ve Mavinin kavuştuğu şehir

İlginç Yerler, Marmaris Haziran 18, 2015
8.873 views

marmaris-kale

Marmaris nasıl? Marmaris tatilinde neler yapılır? Marmaris’in neyi meşhur? Marmaris’te yapılacak şeyler neler? Nereleri mutlaka görülmeli gibi sorularınız varsa, hiç durmayın okumaya devam edin.

Çam ağaçları ve denizin el ele verdiği harika şehir Marmaris. İlk defa gidenlerin, kentin girişindeki dağdan aşağıya süzülürken gördüğü eşsiz manzara karşısında şok olduğu Mavi ve yeşilin el ele dans ettiği Marmaris hakkında tüm bildiklerimizi size anlatmak istiyoruz. İsterseniz başlayalım.

Marmaris tarihi

Marmaris’in tarihi çok eskilere kadar dayanır. Milattan önce 12 bin yılına kadar kentte tarihi medeniyet izleri bulmak mümkün. Her türden kültür Marmaris topraklarında kendisini göstermiş. Anadolunun tam güney batı köşesinde yer aldığı ve koy içerisinde korunaklı olduğu için deniz kuvvetleri güçlü olan her ulus buraya hakim olmak istemiş. Romalılar, yunanlılar, Bizanslılar tarih öncesi uluslar, korsanlar vs vs.

Günümüzde ise geçimini yüzde 90 oranında turizmden kazanan güzel bir kent Marmaris. 80’lerin sonu 90’ların başına kadar pek kimsenin bilmediği, her sokağın sonunda mandalina bahçelerinin olduğu bu kasaba şimdi dünyanın dört bir yanından turist ağırlayan modern bir kent.

Marmaris nasıl bir yer?

Farkındayım bu soru çok öznel ve kişinin algılarına ve ne yapacağına göre değişir. Fakat biz bir tatil ve gezi yöresi olarak olaya bakacağımız için daha net şeyler söyleyebiliriz. Marmaris tatil anlayışınız eğer deniz, kum, güneş, eğlence ve gece hayatı ise Marmaris gerçekten sizin için biçilmiş kaftan.

Ağırlıklı olarak yabancı turist ağırlayan Marmaris’te çoğunlukla Rus turistler tatil yapıyor. Rahatlıklarıyla meşhur bu arkadaşlarımız yüzünden, merkezdeki sahile indiğinizde bir anda tamamı üstsüz güneşlenen kadınları gördüğünüzde şaşırmayın. Marmaris etrafındaki koylarda pek bu durum yok ama, merkezdeki kumsalın neredeyse tamamı böyle. Eğer bu durum sizi rahatsız ederse, Marmaris’in çevresinde de çok güzel seçenekler var. Araba kiralama şansınız varsa Selimiye’yi kesinlikle tavsiye ederim. Ya da tekne taksilerle 15 dakikada gidebileceğiniz Turunç var. Ama Turunç’a arabayla gitmenizi tavsiye etmem. Yolu biraz zorludur.

Marmaris’te neler yapılabilir?

Marmaris’e gidecekseniz bunları yapmadan sakın dönmeyin:

1- Marmaris Çam Balı’nı mutlaka tadın.
2- Marmaris’in eski şehir merkezi var Kale diyorlar. O bölgeyi ve evleri mutlaka görün.
3- Kaleye mutlaka gidin. Çok büyük bir kale değil ama manzarası gerçekten güzeldir.
4- Mutlaka teknelerin çıktığı koy turuna katılın. Tertemiz denizin ve deniz ortasında eğlenmenin tadını çıkarın.
5- Safari turları yapılıyor. Mutlaka katılın
6- Marmaris’in Barlar sokağını görmeden sakın geri dönmeyin.
7- Kız kumunda denizin ortasında yürümeden dönmeyin!
8- Selimiye, Hisarönü gibi köylerini görmeden dönmeyin!

Marmaris Resimleri

Kaynak: Gezegenigez
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.