Anıtkabir’in özellikleri ve sırları

Kız kumu efsanesi – Kız kumu hikayesi

Marmaris Kalesi efsanesi

Truva atı nerededir? Truva atı hikayesi

Truva atı nerededir? Truva atı hikayesi

Çanakkale, İlginç yapılar, İlginç Yerler, Şehirler Haziran 23, 2017
4.782 views

truva-ati-nerededir

Truva Atı nerededir? Bu yazımızda size dijital dünyada bile kendisine yer bulan bir savaş stratejisinin malzemesi olan Truva atından bahsedeceğiz. Çanakkale Gezi Rehberi yazısı için de önemli bir kaynak olacağını düşünüyoruz. Çanakkale gezisi öncesinde bu yazımızı okumanız göreceğiniz yerler hakkında kısa da olsa bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Tarih Milattan Önce 13’üncü yüzyıl… yani günümüzden yaklaşık 3400 yıl önce. Mekan ise Çanakkale’nin güney sahilleri. Paris isimli bir genç adam, Sparta kralı Menelaos’un eşi Helen’i kaçırır ve Truva’ya getirir. Genç çift birbirlerine nasıl aşık olduysa gözleri gelen tehlikeyi görmez.

Menelaos ilk önce Truva’ya elçiler gönderir ve Helen’in geri gönderilmesini talep eder. Fakat Truva’dan istediği yanıtı alamayınca büyük bir ordu toplayarak Truva üzerine yürür. Savaş tam 10 yıl sürer.

Truva Atı neden yapıldı?

10 yıl boyunca Yunan askerleri, Truva’nın duvarlarını geçemez. Daha sonra Odysseus’un aklına Truva atı fikri gelir. Bu fikre göre tahtadan bir at yapılacak ve  bu atın içerisine asker yerleştirilerek bir şekilde içeriye sokulacak ve kale içerden fethedilecek. Plan buydu.

Truva Atını kim yaptı?

Becerikli mühendis Epeius Ahşam tahtayı birkaç gün içerisinde tamamlar. Yunan ordusu da Truvalılara geri çekildiklerini, savaşın sona erdiğini bildiren bir elçi gönderirler. Savaşın hatırası olarak da kendilerine büyük ahşap bir at hediye edeceklerini belirtirler. Truvalılar bu haberi coşkuyla karşılar. Hiç kimse bunun bir hile olabileceğini düşünmez.

Yunan ordusu gemilerini de Truva’nın karşısında yer alan Bozcaada’nın hemen arkasına çekerler ve oradaki akvaryum koyunda saklanırlar.

Truva’da eğlenceler gece boyu sürer. Askerlerin büyük çoğunluğu eğlence sonrası sarhoş olmuştur. Truva atının içindeki askerler dışarıya çıkar ve hücum başlar. Kısa bir süre sonra şehrin kapıları içerden açılır ve işaret verilir. Adanın arkasında saklanan ordu bir anda ortaya çıkar ve kısa süre içerisinde kent düşer.

Savaşta Paris hayatını kaybederken, Menelaos da eşini alıp geri döner. İşte Truva’nın ve Truva Atının kısa hikayesi bu. Truva atı nerededir sorusunun cevabı aslında şuan pek geçerli değil çünkü gerçek at çoktan yok oldu. Ama bir benzeri şuan Çanakkale’de görülebilir.

Kaynak: Gezi Rehberi
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Çengelköy adı nereden geliyor?

Çengelköy adı nereden geliyor?

Mayıs 13, 2015
3.181 views
Mimar Sinan’ın büyük sırrı

Mimar Sinan’ın büyük sırrı

Haziran 18, 2015
18.191 views
San Francisco’da Yapılacak 10 Şey

San Francisco’da Yapılacak 10 Şey

Haziran 26, 2015
2.495 views
Newada çöllerindeki esrarengiz uçaklar

Newada çöllerindeki esrarengiz uçaklar

Mayıs 5, 2015
2.198 views
Vizesiz Yunan adaları turu mümkün mü?

Vizesiz Yunan adaları turu mümkün mü?

Temmuz 22, 2015
13.419 views