Truva atı nerededir? Truva atı hikayesi

Ukrayna’ya nasıl gidilir? Ukrayna Vize kalktı mı?

İstanbul Anadolu Yakası Gezilecek Yerler Gezi Rehberi

Bodrumda Lahmacun fiyatına yurt dışı tatili mümkün!

Sümela… Tarihin en önemli sırrını saklamış olabilir!

İlginç yapılar Nisan 30, 2015
2.634 views

sir

Karadeniz’de nereye gidilmeden olmaz dense, kim olursa olsun ilk 3’te Sümala Manastırı’na yer verir diye düşünüyorum. Peki bu manastır neden dağın başında? Hakkında anlatılan efsaneler var mı diye merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. 🙂

Neyse efendim lafı uzatmayalım. Anlatmaya başlayalım. Şimdi Sümela Manastırı hiç bilmeyenler için söyleyelim. Yukardaki fotoğrafta gördüğünüz gibi dik bir uçuruma inşa edilmiş. Gerçekten mimari açıdan zor bir işi beceren mimarına, ustasına gönülden saygılarımızı sunalım ve devam edelim.

Sümela Manastırı Efsaneleri

Şimdi size Sümela Manastırı’nın kim tarafından yapıldığını söylediğimde adamı tanıyanlar için belki de efsanenin geri kalanını anlatmaya gerek bile kalmayacak. Sümela Manastırı Bizans İmparatorlu’ğunun izni ve yardımı ile iki rahibin isteği üzerine yapıldı. Bu iki rahipten birinin adı Sophronius diğerinin adı ise Atinalı Barnabas’tı 🙂

Sadece Barnabas adını duyanlar için bile yeterli anlam ifade etmiştir sanırım. Barnabas, şu meşhur bozulmamış ama şuan ortada olmadığı iddia edilen Barnabas incilinin sahibi. Barnabas incilinin şuan iki nüshası olduğu söylenir. Birinin Genelkurmay Başkanlığı’nda diğerinin de Vatikan’da olduğu iddia edilir. Hatta komplo teorisyenleri biraz daha ileri giderek şöyle bir iddia bile ortaya atıyorlar: Ergenekon davaları sürecinde hatırlarsanız Genelkurmay başkanlığının Kozmik Odasına girilmişti. İşte bunun Barnabas incili için yapıldı. Bize uçuk da gelse… Olur mu? Olabilir. Daha ne iddialar ne iddialar. Biraz google araştırması ne demek istediğimi gözler önüne serecektir.

Biz konumuza geri dönelim Sümela Manastırı diyorduk 🙂 Sümela Rumca’da Meryem ana demek. Yani aslında Sümela Manastırı Meryem Ana Manastırı anlamına geliyor. Şimdi buranın kuruluş efsanesi şöyle. Rahip Barnabas rüyasında bir dağın yamacında manastır yaptığını görür. Bunu kendisine verilen ilahi bir görev olarak düşünen Barnabas yollara düşüp o yamacı aramaya başlar. Zigana Dağlarının eteklerine geldiğinde orada bir rahiple karşılaşır. Adı söylemesi gerçekten zor olan Sophronius 🙂 Sophronius da hikayesini anlattığında Barnabas’ın hikayesi ile birebir örtüşür. O da aynı rüyayı görmüş ve yollara düşmüştür.

İki rahip birlikte rüyalarındaki yamacı arar ve zigana’da bulurlar. Daha sonraki işler sıradan inşa işleri.

Barnabas İncili ve diğer efsaneler

Sümela Manastırının Barnabas incilinin korunması için buraya inşa edildiğini iddia edenler de var. Fakat diğer manastırları az çok bilen insanlar, manastırların gözden çok uzak yerlere kurulduğunu bilir. Bu yerlere ulaşmak çok zordur. O yüzden buraya kadar geldiyseniz, rahip olmaya kesin karar vermişsinizdir. Yolda düşünecek çook vaktiniz olur.

Bir diğer efsane de ki bunun gerçeklik payı çok yüksek. İnanışa göre bu manastırda Hz. İsa’nın havarilerinden olan Aziz Lukas’ın çizdiği Hz. Meryem portresi manastırı kuran rahiplerle birlikte buraya gelmiştir. Bu tarz çizimlere hristiyanlarca ikona denmektedir ve kutsaldır. Ancak bugune kadar herhangi bir resim bulunamamıştır. Fakat bulunamaması kadar doğal bir şey yok çünkü manastır defalarca yanmış kısmen yıkılmış tekrar yapılmıştır.

Kaynak:
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Peri Bacaları efsanesi

Peri Bacaları efsanesi

Nisan 16, 2016
4.341 views
Galata Kulesi’nin Tüyler Ürperten Efsanesi

Galata Kulesi’nin Tüyler Ürperten Efsanesi

Ağustos 5, 2015
9.881 views
Mimar Sinan’ın büyük sırrı

Mimar Sinan’ın büyük sırrı

Haziran 18, 2015
14.017 views
Kremlin Sarayı zannedilen katedral!

Kremlin Sarayı zannedilen katedral!

Mayıs 20, 2015
3.643 views
Yazarımız olmak ister misiniz?

Yazarımız olmak ister misiniz?

Mayıs 12, 2015
1.908 views
Nazilerin Antartika’daki gizli üssü!

Nazilerin Antartika’daki gizli üssü!

Mayıs 3, 2015
4.592 views
Urfa Balıklı Göl Efsanesi

Urfa Balıklı Göl Efsanesi

Mayıs 3, 2015
3.179 views