Anıtkabir’in özellikleri ve sırları

Kız kumu efsanesi – Kız kumu hikayesi

Marmaris Kalesi efsanesi

Truva atı nerededir? Truva atı hikayesi

San Francisco’da Yapılacak 10 Şey

İlginç Yerler Haziran 26, 2015
2.525 views

san-fran

 

Filmlerden duyduğunuz ve izliyorsanız Survivor’da da izlediğiniz San Francisco hakkında bu zamana kadar neler duydunuz bilemeyiz fakat şuna emin olun gittiğinizde, beklediğiniz her şeyin daha fazlasını bulacaksınız. İsterseniz listemize başlayalım.

1) Çiçek Çocukluğun Tarihine Yolculuk Yapın!

 

hippi

 

Haight ve Asbury caddelerinin birleştiği bölgeye Haight-Ashbury deniliyor. İnsanların çoğu ‘Hashbury ’ olarak kısaltıyor. Bu bölgeyi önemli yapan şey ise 60’lardan sonbra buranın çiçek çocuklar yani Hippiler için başkent gibi görünmesi. Bu bölge Janis Joplin, Jefferson Airplane, Jimi Hendrix gibi efsane isimlere ev sahipliği yapmış. Şimdi de hem bu hatıraları yaşamak isteyenler hem de hala hippi yaşantısı süren insanlar burayı görmeden edemiyor.

2) Golden Gate Parkında Ufak Bir Piknik Yapın!

 

2- San Fransisco

 

Haight Caddesi ’nin sonuna geldiğinizde, Golden Gate Parkı önünüze çıkacak. Parka girmeden önce Whole Foods ’dan kendinize ufak bir piknik için gerekli malzemeleri alın. Parkta dilediğiniz gibi pikniğinizi yapabilirsiniz. Etrafta at gezintileri yapan insanları, köpeklerini gezdirenleri göreceksiniz. Ha bu arada çok sayıda evsiz de göreceksiniz. Ama çekinmeyin zararsızdırlar.

 

3) Japon Çay Bahçesini Sakın es geçmeyin!

 

3- San Fransisco

 

Golden Gate Parkı ’nın ortasında cennetten bir parça var: Japanese Tea Garden ya da Japon Çay Bahçesi. 1894 yılında inşa edilen-yaratılan bu Japon stili bahçede doğanın güzelliklerini ve sükunetini ağzınız bir karış deneyimleyebilirsiniz. Kemerli davul köprü, pagodalar, taş fenerler, taş yollar, yerli Japon bitkileri, koi havuzları ve Zen bahçeleri Japon kültürüne hayran kalmanıza sebep olabilir.

4) Alamo Square ’de Jesse Dayı ’nın Peşine Düşün!

 

4-San Fransisco

 

Haight-Ashbury ’nin diğer tarafında da başka bir San Francisco alametifarikası var: Alamato Meydanı. San Francisco ’yla özdeşleşen bitişik viktoryen tarzdaki evlerin en güzel manzarası için buraya gelebilirsiniz. Küçükken “Full House” (Bizim Ev) dizisini izleyenlerin açılış jeneriğinden aşina olduğu bölgede bir fotoğraf çektirmezseniz San Francisco ’ya geldiğinize kimse inanmaz.

 

5) Şehrin Cool Çocuklarıyla Takılın!

5 San Fransisco

 

Şehrin cool çocukları nerede? Mission! Farklı kültürlerin, farklı mutfakların biraraya geldiği, rengarank bir mahalle Mission. 70lerde punkların, 80lerde Orta Amerika ’dan gelen göçmenlerin yaşadığı mahalle, internet sektörünün gelişimi ve San Francisco ’nun bu sektörün merkezi olması sayesinde genç beyaz yakalıların, internet girişimcilerinin ve sanatçıların akınına uğruyor ve kaçınılmaz olarak gentrifikasyona uğruyor. Hala birçok latin amerikalının yaşadığı Mission, en iyi kahvecileri ve en lezzetli sokak yemeklerini bünyesinde barındırıyor. Gitmişken Dolores Park ’ta güneşin tadını çıkarmanız, La Taqueria ’da taco yemeniz önerilir. Mahalleyi sarıp sarmalayan duvar resimleri ise yarım günü hak ediyor.

6) Little Italy ’de ziyafet çekmeden dönmeyin

6 San Fransisco

Cıvıl cıvıl, restaurant, barlar ve cafelerin olduğu bir mahalle burası. Coit Kulesini ziyaret ettikten sonra yürüyerek buraya inebilirsiniz, kendinize bir cafe seçip İtalyan kahvenizi ve tatlınızı mideye indirebilirsiniz. Stockton ve Filbert sokaklarının kesişiminde, oldukça popüler bir kahvaltıcı olan Mama ’s var. Hafta sonları biraz kalabalık oluyor, erken gitmezseniz yarım saat beklemeniz gerekebilir. Fakat görüntü şu:

7 San Fransisco

Little Italy ’e akşam gidecekseniz,çevrede komedi ve striptiz kulüpleri olduğunu da hatırlatalım.

7) Çin Mahallesinin Altını Üstüne Getirin

 

8 San Fransisco

Asya dışındaki en büyük Çin Mahallesi San Francisco ’da bulunuyor.  1848 yılında kurulduğu günden beri Çinli göçmenlerin kültür ve tarihinde önemli bir yer tutan mahallenin kendine özgü gelenekleri, dili, ibadet yerleri, sosyal kulüpleri ve kimliği var. Bu kültüre daha yakından tanıklık etmek için dükkanlara girip çıkmanız, sokakları gezmeniz yeterli.

8) Blue Bottle ’da Kahve İçin

 

Blue Bottle Brooklyn.

Blue Bottle Brooklyn.

 

Oakland merkezli Blue Bottle, aşırı aromalı, kremalı, şekerli, balkabaklı, tarçınlı vb. kahvelerden sıkılan bir kahve delisi tarafından 2002 yılında açılmış. Aşırı detaylı kahve yapımı rehberlerinden bu işi ne kadar ciddiye aldıklarını görebilirsiniz. Eğer kahve seven biriyseniz San Francisco ’da 6 şubesi bulunan Blue Bottle ’a uğramadan San Francisco ’dan ayrılmayın.

 

9) Alcatraz ’dan Kaçmayın aksine gidin 🙂

10 San Fransisco

 

Dünya ’nın kaçılması en zor hapishanesi olarak bilinen, Amerikan filmlerinde sık sık adı geçen Alcatraz ’da 1963 yılına kadar Amerika ’nın en azılı suçları cezalarını çekiyormuş. Al Capone bu isimlerden biri. Şu anda ise ada bir müze olarak kullanılıyor. Eski mahkumların ses kayıtlarını dinlemek için hapishane turuna katılabilirsiniz. Bunun dışında ada az bulunan çiçeklere, bitkilere, deniz kuşlarına ve deniz canlılarına da ev sahipliği yapıyor.

10) Sausalito ’da Huzur Bulun!

11 San Fransisco

Şehrin biraz dışındaki küçük ve şirin kasaba Sausalito ’ya 30 dakikalık bir deniz otobüsü yolculuğuyla ulaşabilirsiniz. Küçük bir tatil kasabası görünümündeki Sausalito ’nun popülasyonunu çoğunlukla 50 yaş ve üstünde oluşuyor. Herkes de yattan yeni inmiş havası var. Bol yeşillikli, birbirinden güzel evlerin olduğu çoook huzurlu bir yer. Dönüş için otobüsü tercih edebilirsiniz, böylece Golden Gate köprüsünden de geçmiş olursunuz.

 

Kaynak: Gezi Rehberi
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Büyülü Hint Yemekleri

Büyülü Hint Yemekleri

Mayıs 15, 2015
4.933 views
Truva atı nerededir? Truva atı hikayesi

Truva atı nerededir? Truva atı hikayesi

Haziran 23, 2017
5.193 views
Marmaris Kalesi efsanesi

Marmaris Kalesi efsanesi

Temmuz 21, 2017
1.125 views
Japonya’ya nasıl gidilir? Vize istiyor mu?

Japonya’ya nasıl gidilir? Vize istiyor mu?

Haziran 15, 2015
15.134 views
Vizesiz Yunan adaları turu mümkün mü?

Vizesiz Yunan adaları turu mümkün mü?

Temmuz 22, 2015
13.604 views
Marmaris: Yeşil ve Mavinin kavuştuğu şehir

Marmaris: Yeşil ve Mavinin kavuştuğu şehir

Haziran 18, 2015
8.874 views