Anıtkabir’in özellikleri ve sırları

Kız kumu efsanesi – Kız kumu hikayesi

Marmaris Kalesi efsanesi

Truva atı nerededir? Truva atı hikayesi

Sadece saray olduğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz!

İlginç yapılar, İstanbul Nisan 28, 2015
4.618 views

Bir dönem 3 kıtanın yönetiminin gerçekleştirildiği binanın tarihini hiç merak ettiniz mi? E etmesek bu yazıyı okumayız herahalde dediğinizi duyar gibiyim. Tamamdır başlıyorum.

Topkapı Sarayı ne zaman inşa edildi? Kuruldu?

Topkapı sarayı Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethiyle birlikte inşa edilmiştir. Yani bazı insanların sandığı gibi eski Bizans sarayının üzerine inşa edilmemiştir. Ya da eski Bizans sarayı modernize vs edilip üzerine yerleşilmemiştir.

Aslında Fatih Sultan Mehmet bir ara buna niyetlenmiş sanırım çünkü fetihten sonra Bizans Sarayı’na bir göz atmış. Tabi saray savaşta epeyce yara aldığını görünce bu yorgun binaya bakıp şöyle seslenmiş:

Perdedari mikoned der kasr-ı kayzer ankebut
bum nevbet mizedend der târem-i efrâsiyâb

Şiir Farsça efendim… Malum o dönem Farsça şiirlerin inanılmaz derecede popüler olduğu Farsça bilmeyen entellektüelin adamdan sayılmadığı bir dönemden bahsediyoruz. Şiir Firdevsi’nin Anlamı ise şöyle:

Afrasyab’ın balkonunda baykuş nevbet çalıyor,
Kayzerin kasrında örümcek perdedarlık yapıyor…

Yani Sultan Fatih, bu saray yerle bir olmuş o kadar ihtişamdı, havaydı vs al işte dümdüz oldunuz demiştir efendim. Nevbet denilen şey, bizim bildiğimiz davul aslında hani filmlerde de saraya bir konuk gelince borular çalar marş söylenir ya olay o. Kimse kalmamış bu işi baykuşlar yapıyor diyor. Örümcekler de perdedar olmuş diyor işte. Darmadağın olmuş burası iş yapmaz diyor kısaca. Sonra da vermiş fermanı kurun sarayı şimdiki Sarayburnu’nun tam tepesine diye.

Bugünki Topkapı sarayının kurulduğu yer Bizans’ın fetih zamanındaki değil de ilk zamanlarında kurulan bir sarayı var. Onun hemen üzerindedir. Yani Bizans’ın eski kutsal saray dediği saray’ın bulunduğu alandadır. O eski sarayın kalıntılarını Ayasofya’nın hemen yanında görmek mümkündür.

Biz konumuza dönelim. Fetih sonrası saray emri verildi ve hemen inşaatlar başladı. Bu arada Topkapı sarayı bina olarak çok cafcaflı değildir. Olabildiğine sade inşa edilmiştir. Dikkat ederseniz binaların birbirinden ayrı ve çadırlardan kurulu bir oba görüntüsü verdiğini fark edebilirsiniz. Binalar eski türk çadırı şeklindedir.

Bir de Topkapı sarayı eskiden şimdiki gibi ufak bir alanda değildi. (Kime göre neye göre ufak) Şöyle ki, Topkapı sarayı şu an 80 bin metre kare falandır. Ama Osmanlı bu sarayı kullanırken saray tam 700 bin metrekareydi. Dile kolay… İçinde de tam 4 bin kişi yaşıyordu… Sadece saray ahalisi şehir kadar vardı yani.

Topkapı Sarayı ne zaman müze oldu?

Topkapı sarayı’nın Cumhuriyet dönemi sonrasında müze olduğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz efenim. Saray, Abdülmecid döneminde müze haline getirilmişti. Ama öyle halktan insanlar
gelip gezemezdi. Buraya yabancı elçiler ülkenin ihtişamını görsün ayağını denk alsın adam olsun diye kullanılırdı.

Sonradan 3 Nisan 1924’te Atatürk’ün isteği meclisin kararıyla, Topkapı sarayı halka da açıldı ve insanlar tarafından gezilmeye başlandı.

Topkapı Sarayında neler var?

İçinde istemediğiniz kadar çok şey var efenim. Sarayda günlük kullanılan eşyalardan, Kutsal emanetlere kadar. Kutsal emanet derken Peygamberimizin giydiği ayakkabıdan Hz Yakub’un çorba kasesine kadar, halifelerin peygamberimizin kılıçlarına kadar cidden pek çok kutsal emaneti burada bulmak mümkün.

Ama asıl amacınız savaş aletlerini görmek falan işe o zaman Harbiye’deki Askeri müzeyi şiddetle tavsiye ederim. Yüzlerce hatta binlerce savaş aleti arasında kaybolacağınıza emin olabilirsiniz.

Kaynak:
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Truva atı nerededir? Truva atı hikayesi

Truva atı nerededir? Truva atı hikayesi

Haziran 23, 2017
5.193 views
Peri Bacaları efsanesi

Peri Bacaları efsanesi

Nisan 16, 2016
6.776 views
Galata Kulesi’nin Tüyler Ürperten Efsanesi

Galata Kulesi’nin Tüyler Ürperten Efsanesi

Ağustos 5, 2015
12.384 views
İstanbul’un Yaz Gezi Rehberi

İstanbul’un Yaz Gezi Rehberi

Haziran 26, 2015
1.884 views
Mimar Sinan’ın büyük sırrı

Mimar Sinan’ın büyük sırrı

Haziran 18, 2015
18.671 views
Kremlin Sarayı zannedilen katedral!

Kremlin Sarayı zannedilen katedral!

Mayıs 20, 2015
4.981 views
Körler ülkesi Kadıköy!

Körler ülkesi Kadıköy!

Mayıs 13, 2015
4.659 views