Anıtkabir’in özellikleri ve sırları

Kız kumu efsanesi – Kız kumu hikayesi

Marmaris Kalesi efsanesi

Truva atı nerededir? Truva atı hikayesi

Peri Bacaları efsanesi

İlginç yapılar Nisan 16, 2016
7.216 views
peri bacaları

peri bacaları

Kapadokya adıyla daha çok bilinen ama aslında Ürgüp Göreme bölgesinin tamamında bulunan Peri Bacaları aslında birer doğa ürünü. Basitçe anlatmak gerekirse kolay işlenen ve rüzgar gibi etmenlerden dolayı eriyen volkanik tüflerin üzerinde büyük kayaların yer aldığı bir alan burası.

Ürgüp Göreme peribacaları, dünyada eşsiz tabiat harikası bir oluşumdur. Geniş alanlara yasenesi binlerce peribacası, başka bir tabirle peribacası ormanı vardır. Birfazlasının içi oyularak evler ve kiliseler yapılmış olan peribacalarına diğer hiçbir yerde rastlamak olası değildir.

Yöre halkına periler nerede diye sorsanız, size gülüp geçerler. Ama tekrar de kendi aralarında çoğu efsane anlatmaktan da geri kalmazlar. Bu bahsedilen öykülerden birisinde, perilerle insanların arkadaşlıkları çok güzel bir biçimde anlatılmaktadır. İşte o efsane;

Peri Bacaları Efsanesi

Göreme seviyesindeki köylerden birisinde çok çalışkan ve yetenekkli bir adam yaşarmış. Peribacalarının bulunduğu yerdeki tarlalarını öyle ekip biçermiş ki yalnız bu kadar iyi olur. En iyi ve en güzel üzümü olan bağ ile en bakımlı güvercinlik de ondaymış. Peribacalarına oyulmuş bu yuvalara binlerce güvercin girip çıkmaktadır. Bu çiftçinin işleri yolundaymış ve hiçbir gereksinimi da yokmuş. Sürekli bağ veya bahçesinde çalışır dururmuş. Yıllar geçmiş ve çiftçi yaşlılamış, yaşı yetmişe merdiven dayamış.

Orak mevsimindelermiş ve tarlasındaki ekinini toplamak için şafak zamanı gitmek istemiş. Ancak, bir türlü yatağından kalkacak kuvveti bulamamış. Sürünerek kulügıdanın önüne kadar gitmiş ve kendiliğinden “ yazık oldu emeğime, yel savuracak, kuşlar gagalayacak” demiş. Akşam zamanıne kadar kulübenin önünde kilgilmış. Birden peribacalarından elleri ışıklı çoğu adamın dışarıya çıktıklarını görmüş. Hepsi aniden çiftçinin tarlasına doluşmuşlar. Hemen işe koyularak ekinleri toplamışlar ve haranlam taşımışlar. Şafak zamanı yaklaşmışken onlar da aniden ortadan kaybolmuşlar.

Tekrar akşam olunca, ellerinde ışıkları olan bu adamlar yani periler tekrar işe koyulmuşlar. Ekinleri dövüp savurmuşlar ve tepe gibi yığmışlar. Şafak sökerken de tekrar ortadan kaybolmuşlar. Çiftçi bir gayretle köyden çuvallar almış ve harmanlanan ekinlerin yanına bırakmış. Akşam olunca da periler gelmişler ve çuvalları doldurarak köye taşımışlar. Sonra da ambar deliğinden içeri dökmüşler.

Periler, ihtiyar çiftçinin her seneki ekinlerini periler ekmiş ve biçmişler. Bu çalışkan ve yetenekkli çiftçinin elini sıcak sudan soğuk suya sokturmamışlar. Ama, başka köylüler bunca işi bu ihtiyar adamın yaptığına bir türlü akıl sır erdirememişler. O da kimseye bişi anlatmamış ve ölünceye kadar rahatlık ve bolluk içerisinde yaşamış.

Kaynak:
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Truva atı nerededir? Truva atı hikayesi

Truva atı nerededir? Truva atı hikayesi

Haziran 23, 2017
5.931 views
Galata Kulesi’nin Tüyler Ürperten Efsanesi

Galata Kulesi’nin Tüyler Ürperten Efsanesi

Ağustos 5, 2015
12.746 views
Mimar Sinan’ın büyük sırrı

Mimar Sinan’ın büyük sırrı

Haziran 18, 2015
19.365 views
Kremlin Sarayı zannedilen katedral!

Kremlin Sarayı zannedilen katedral!

Mayıs 20, 2015
5.291 views
Yazarımız olmak ister misiniz?

Yazarımız olmak ister misiniz?

Mayıs 12, 2015
2.311 views
Nazilerin Antartika’daki gizli üssü!

Nazilerin Antartika’daki gizli üssü!

Mayıs 3, 2015
5.753 views