Ukrayna’ya nasıl gidilir? Ukrayna Vize kalktı mı?

İstanbul Anadolu Yakası Gezilecek Yerler Gezi Rehberi

Bodrumda Lahmacun fiyatına yurt dışı tatili mümkün!

Ucuz uçak bileti nasıl alınır?

Paskalya Adası Atlantis’in Gözlemevi miydi?

İlginç yapılar, İlginç Yerler Mayıs 5, 2015
2.449 views

moai-5

Dünyanın en gizemli adası olarak kabul edilen Paskalya adası yüzyıllardır devam eden çalışmalara rağmen hala sırlarını saklıyor. Üzerinde hangi medeniyetlerin yaşadığı ve özellikle devasa heykelleri nasıl inşa ettikleri büyük bir muamma. Adanın coğrafi konumu bile ilgi çekmeye yetiyor çünkü Paskalya adası yeryüzünün karaya en uzak noktası!

Paskalya adasının üzerinde bugün bir tane bile ağaç yok. Ekip yetiştirmeye çalışsanız dahi kuruyor. Bilim adamları bunun sebebini araştırırken adanın ilginç bir özelliğini keşfetmiş. Ada tamamen volkanik. Yani toprak olarak bastığınız bütün alan kurumuş lavlardan oluşuyor.

Aslında Paskalya Adası başlı başına bir yanardağ olduğunu söylesek haksızlık etmeyiz. Adanın temelini 507 metre uzunluğundaki Terevaka yanardağı oluşturuyor. Doğusunda Poike ve güneyinde de Rano Kau yanardağları bulunan ada tam 3 yanardağın birleşiminden oluşuyor.

Paskalya adasının keşfi

Paskalya adası, Paskalya bayramının arefesinde yani 5 Mayıs 1722 yılında keşfedildi. Adını da zaten buradan alıyor. Adaya ilk ayak basan Hollandalı Jacop Roggeven isimli bir denizciydi. Adaya ilk ayak bastıklarında doğal olarak dikkatlerini dört bir yandaki devasa insan heykelleri çekti. Bunları araştırırken bir anda adada yaşayan insanları fark ettiler. Onları uzaktan izleme başladılar.

Bu insanlar hiçbir elbise kullanmıyorlardı. Tamamen ilkel bir yaşam tarzı sürdüren bu kabile, öyle gelişmiş alet edevat da kullanmıyordu. Zaman makinesiyle o güne gelmiş tarih öncesi bir toplum gibiydiler. Bu insanların o devasa heykelleri yapmasına imkan yoktu.

Heykelleri kimler yaptı

Devasa Moi heykellerinin adada yaşayan yerliler tarafından yapılmış olma ihtimalinin imkansız olduğuna ikna olan bilim adamları adadaki insan kalıntılarını araştırmaya başladı. Adada bulunan en eski insan kemiği 317 yılına aitti. Buradan da adaya ilk ayak basılma tarihinin 300’lü yıllar olabileceğini düşündüler. Buraya gelenler bölgedeki ada halkı polinezyalılardı.

Daha sonra yapılan detaylı araştırma gerçekten polinezyalıların Paskalya adası’nda bir medeniyet kurduklarını kanıtladı. Fakat kurulan bu medeniyet 15. yüzyılda hastalıklar ve kuraklık yüzünden çöktü. Bu detaylara ulaşmışlardı fakat elde edilen hiçbir veri hala moi heykellerini kimin yaptığını göstermiyordu. Çünkü onların teknolojileri de bu heykelleri yapabilecek düzeyde değildi.

Moi heykellerini kim yaptı

Bu arada Paskalya Adası’nın antik isimlerinden biri “Te-Pito-O-Te-Henua”. “Dünyanın Merkezi”. Bir diğer ismi de “Mata-Ki-Te-Rani”, yani “Cennete Bakan Gözler”. Bazı araştırmacılar Paskalya Adası’nın binlerce yıl önce var olan ve gözlemevleriyle gökyüzünü araştıran antik bir uygarlığa ev sahipliği yaptığını öne sürüyor.

Hancock, “Cennetin Aynası” adlı kitabında, Paskalya Adası’nın büyük tufanlardan önce yaşamış bir uygarlığın evi olduğunu ve çok önemli bir konuma sahip olduğunu belirtti. Bu özel konum, dünyadaki kutsal yerlerin matematiksel yerlerini mükemmel bir şekilde gösteriyordu.

Yani Paskalya adası kayıp kıta atlantisin bir parçasıydı. Ve büyük kısmı Atlantis ile birlikte suya gömüldü. Geriye sadece Paskalya Adası kaldı.

Kaynak:
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Yunanistan Türkleri bekliyor!

Yunanistan Türkleri bekliyor!

Nisan 15, 2016
1.854 views
Bozcaada Ege denizinin incisi

Bozcaada Ege denizinin incisi

Aralık 23, 2015
1.808 views
Galata Kulesi’nin Tüyler Ürperten Efsanesi

Galata Kulesi’nin Tüyler Ürperten Efsanesi

Ağustos 5, 2015
9.193 views
Bu ülkede herkesin 3-4 tane arabası var!

Bu ülkede herkesin 3-4 tane arabası var!

Temmuz 22, 2015
11.475 views
Vizesiz Yunan adaları turu mümkün mü?

Vizesiz Yunan adaları turu mümkün mü?

Temmuz 22, 2015
9.666 views
San Francisco’da Yapılacak 10 Şey

San Francisco’da Yapılacak 10 Şey

Haziran 26, 2015
2.026 views
Ramazan bayramında Paris tatili nasıl olur?

Ramazan bayramında Paris tatili nasıl olur?

Haziran 26, 2015
2.265 views
En iyi korku filmi hangisi? İşte liste

En iyi korku filmi hangisi? İşte liste

Haziran 19, 2015
4.410 views