Anıtkabir’in özellikleri ve sırları

Kız kumu efsanesi – Kız kumu hikayesi

Marmaris Kalesi efsanesi

Truva atı nerededir? Truva atı hikayesi

Pakistan hakkında her şey

Ülkeler Mayıs 20, 2015
3.670 views

pakistan

Pakistan… Resmi adıyla Pakistan İslam Cumhuriyeti… Üzerinde dökülen kanın bir türlü durmadığı ülke Pakistan. Toprakları aşağı yukarı Türkiye kadar olmasına rağmen, dünyanın en kalabalık altıncı ülkesi olan Pakistan’da, resmi rakamlara göre 199 milyon insan yaşıyor. Ama bölgenin karışıklığını düşünürseniz gerçek rakamın daha da fazla olduğunu tahmin edebilirsiniz.

Pakistan’ın tarihi

1947 tarihinin öncesine kadar Pakistan diye bir ülke yoktu. Burası Hindistan’a bağlı bir bölgeydi. Hindistan ise İngiltere’nin sömürgesiydi. Yani bölgeyi İngiltere’nin atadığı valiler yönetirdi. 14 Ağustos 1947 tarihinde bölgede çoğunluğa sahip olan müslümanlar, masa başında siyasi hamlelerle ülkelerini kurdu. Aslında bu adımlar 40 yıl öncesinde de atılmaya başlanmıştı.

Sir Seyyid Ahmed Han, Ağa Han Hint Yıldızı gibi liderlerin öncülüğünde Hint Müslümanları 1906 yılında “Tüm Hindistan Müslüman Ligi” (All Indian Muslim League) Partisini kurmuşlardı. Bu parti ve Sir Seyyid Ahmed Han’ın İngilizlerden büyük destek aldığını da hatırlatmak gerekiyor.

Daha sonra Müslüman Ligi’nin Muhammed Ali Cinnah’ın başkanlığındaki 23 Mart 1940 tarihli oturumunda Hindistan’ın müslümanlar ve gayrimüslimler arasında bölünmesi kararı alınmıştır ve Hint Müslümanları harekete geçmiştir.

O dönem Pakistan Genel Valiliği görevini yürüten Muhammed Ali Cinnah Hindistan’dan ayrıldığını ve bağımsızlığını ilan ettiğini duyurdu. Hindistan’daki müslümanların büyük kısmı Pakistan’a göç ederken, Pakistan’daki Hindular da Hindistan’a göç etmeye başladı.

İngiltere sömürgesi durumunda olan Hindistan duruma açıktan büyük bir tepki gösteremedi ama ilk intikamını 1971’de aldı. Tıpkı Pakistan’ın Hindistan’dan ayrıldığı gibi Pakistan’ın içinden Bangladeş diye bir ülkenin çıkmasına büyük destek verdi. Ülkenin batısının Pakistan’ın elinden çıkmasını sağladı.

Daha sonra da irili ufaklı çatırdamalarla da olsa günümüze kadar geldi. Bugünlerde ise terör örgütlerine yardım ettiği iddialarıyla ABD’nin fazlasıyla dikkatini çekmektedir.

Pakistan adı nereden geliyor?

Ülke adını içinde bulunduğu bölgelerin baş harflerinden alıyor. Şöyle ki:

P- Pencap
A- Afganya (ülkenin Kuzeybatı bölgesi)
K- Keşmir
S- Sind
TAN-BelucisTAN

PAKSTAN söylemesi kolay diye de PAKİSTAN

Pakistan’ın mezhebi nedir?

Pakistan nüfusunun yüzde 96’sı müslümandır. Müslümanların ise yüzde 20’si Şii yüzde 80’i ise Sünnidir. Ayrıca ülkede yüzde 1,6 oranında Hristiyan ve yine yüzde 1,6 oranında Hindu yaşamaktadır.

Pakistan’da eğitim

Pakistan bağımsızlığını ilan edene kadar bu koskoca nüfusun yaşadığı bölgede sadece bir adet üniversite bulunuyordu. Bağımsızlık sonrasında ülke eğitim alanında resmen atağa kalktı ve kısa sürede 71’i devlet, 59’u özel olmak üzere 130 üniversite bulunmaktadır.

Ayrıca şuan ülkede 730 teknik ve mesleki kurum bulunmaktadır. Bu okullara gidebilmeniz için 8 yıllık eğitimi tamamlamanız gerekiyor. Bizdeki meslek liseleri gibi düşünebilirsiniz.

Pakistan’da okur yazarlık oranı

2004 yılında yapılan araştırmalara göre ülkedeki okur yazarlık oranı yüzde 46’dır. Erkeklerde bu oran yüzde 60’lara çıkarken kadınlarda malesef yüzde 31’lere kadar düşer. Bu arada ülkede cehaletin kaldırılması için büyük çaba gösteriliyor.

Kaynak: Gezegenigez
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Yunanistan Türkleri bekliyor!

Yunanistan Türkleri bekliyor!

Nisan 15, 2016
2.783 views
Bu ülkede herkesin 3-4 tane arabası var!

Bu ülkede herkesin 3-4 tane arabası var!

Temmuz 22, 2015
12.307 views
Vizesiz Yunan adaları turu mümkün mü?

Vizesiz Yunan adaları turu mümkün mü?

Temmuz 22, 2015
13.419 views
Japonya’ya nasıl gidilir? Vize istiyor mu?

Japonya’ya nasıl gidilir? Vize istiyor mu?

Haziran 15, 2015
14.942 views
Büyülü Hint Yemekleri

Büyülü Hint Yemekleri

Mayıs 15, 2015
4.780 views
Futbol ve Samba eşittir Brezilya!

Futbol ve Samba eşittir Brezilya!

Mayıs 15, 2015
7.127 views