Anıtkabir’in özellikleri ve sırları

Kız kumu efsanesi – Kız kumu hikayesi

Marmaris Kalesi efsanesi

Truva atı nerededir? Truva atı hikayesi

Osmanlı’nın barut fabrikası bakın neredeydi

İlginç Yerler, İstanbul Mayıs 12, 2015
1.824 views

atakoy

Günümüzde sahilinde yüksek yüksek binaların sıralandığı Ataköy semtinin, eskiden Osmanlı ordusuna barut imal eden bir bölge olduğunu biliyor muydunuz?

İstanbul’un her köşesinden gerçekten tarih fışkırır. Hiç ummadığınz semtlerde bile çok ilginç tarihi hikayelerle karşılaşabilirsiniz. Bu semtlerden biri de Ataköy. Gelin beraber öğrenelim bakalım Ataköy adı nereden geliyormuş. Ataköy’ün eski adı neymiş?

Ataköy adı nereden geliyor? Ataköy’ün eski adı nedir?

Ataköy Osmanlı döneminde şimdiki gibi sosyetenin yaşadığı bir yer değildi. Tam aksine İstanbul’un epeyce dışında, sivil halktan birinin hiç de işinin düşmeyeceği metruk bir bölgeydi. Hatta Osmanlı padişahlarından 2. Mahmut’a kadar da bölgede bir tane bile çivi çalışmamıştı.

2. Mahmut dönemine gelindiğinde burası hem şehirden oldukça uzak olması, hem de olası bir patlamada, yangında denizden faydalanılabilmesi amacıyla buraya baruthaneyi inşa etti. Yani Ataköy bölgesinde Osmanlı ordusunun ihtiyacı olan barut üretimi yapılıyordu.

Baruthane inşa edilince bu bölge de Baruthane olarak anılmaya başlandı. Tabi işin olduğu yerde insan da olur düsturuna uygun olarak bölgeye çok olmasa da sivil yerleşimi de başladı. Fakat yine de Ataköy, Osmanlıdan sonra bile 1950’li yıllara kadar şehirden uzak bir semt olmayı sürdürdü. 50’li yıllarda başlayan göçlerden nasibini alan semt bir anda büyümeye başladı ve bölge yatırım almaya başladı. Fakat hala semtin net bir adı yoktu.

Ardından 1955’te Emlak Kredi Bankası, Bakırköy-Topkapı arasındaki semte 50-60 bin nüfuslu bir yerleşim yeri kurmayı planladı. Konutlar üç sene sonra göğe yükselmeye başlamıştı. O dönemde yapılan anketle de ismi Ataköy kabul edildi.

Kaynak: Gezegeni Gez
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.