Anıtkabir’in özellikleri ve sırları

Kız kumu efsanesi – Kız kumu hikayesi

Marmaris Kalesi efsanesi

Truva atı nerededir? Truva atı hikayesi

Nemrut sadece bir dağ adı değildir!

İlginç yapılar Nisan 27, 2015
2.036 views

Nemrut… Hem kültürümüzde hem de dinimizde pek iyi bir çağrışım yapmaz bu isim bize… Nemrut Hz İbrahim’i ateşte yakmak için devasa bir mancınık yapan ve onu ateşlere atan kral Nemrut’tu… Hz İbrahim’i yakmadı o ateş ama o anı düşünmek bile insanın içini yakmaya yetiyor. Neyse biz Nemrut dağına dönelim şimdi.

İsterseniz Nemrut Dağının hikayesini Gazeteci Nurullah kaya anlatsın biz de okuyalım:

Adıyaman merkezden yaklaşık bir saatte ulaştığımız Nemrut Dağı’nın girişinde bizi durduran görevlilerin araç başına değil, kişi başı 11 lira almasını biraz garipsedik. Zirvede farklı bir hizmet sunuluyor düşüncesiyle yolumuza devam ettik. Zirveye yaklaşık 500 metre kala yol bittiği için aracımızı bir kenara park ettik. 11 lirayı, bulunduğumuz noktadan heykellerin olduğu zirveye yapılacak ulaşım için ödediğimizi düşünsek de seyahatimiz boyunca ne transfer yardımı, ne bir danışmanlık ne de bilgi levhasına rastladık. Merdivenlerin hâlâ tamamlanmamış olması zorlu tırmanışımızdaki başka bir sıkıntıydı. Zirveye vardığımızda güneşin batışına yaklaşık bir saat kalmıştı. Nemrut Dağı’nın zirvesinde güneşin doğuşuna göre dağın doğusuna, batışına göre de batısına dev heykeller dikilmişti. Dağın her iki yakasındaki bu heykeller Bakara Sûresi 258. ayetini hatırlattı: “Allah kendisine mülk verdi diye şımararak İbrahim ile Rabbi üzerine tartışanı görmedin mi? İbrahim, ‘Rabb’im öldüren ve diriltendir’ demişti de, o ben de diriltir ve öldürürüm.’ demişti. İbrahim, ‘Allah, güneşi doğudan getirir; haydi sen de batıdan getir.’ deyince, o inkârcı donakaldı. Allah, zulmeden kimseleri doğru yola eriştirmez.” Ayetteki Hz. İbrahim’in ‘Allah, güneşi doğudan getirir; haydi sen de batıdan getir.’ ifadesini defalarca okuduk. Onların gücünün güneşe yetmeyeceği için sadece taştan heykelleri dikebildiklerini gördük. Boyu 3-5 metreyi bulan heykelleri izledikçe Kur’an’ın ayetlerine sarıldık ve Hz. İbrahim ile Nemrut’u hatırladık.

Nemrut’un kim olduğuyla ilgili birçok rivayet olsa da başta Kur’an-ı Kerim olmak üzere kutsal kitaplarda ve muteber tarih eserlerinde kesin olan, Nemrut diye anılan bir hükümdarın var olduğu ve Hz. İbrahim’e karşı çıkıp onu yok etmek uğruna her şeyi yaptığıdır. Kur’an-ı Kerim’de Hz. İbrahim ve Nemrut ile ilgili birçok ayet bulunuyor. Bu ayetlere göre bugün nasıl bazı insanlar servet ve makamı hayatlarının gayesi haline getiriyorsa, o zaman da Nemrut ve benzer tabitattakiler putlaştırdıklarını yaşamlarının merkezine oturtmuş. Öyle ki Nemrut’un hükmettiği insanlar, gerçekleri gözleriyle görseler de kabullenmemiş ve Nemrut’tan çok korkmuş. Burada Meryem Sûresi’nin 46 ve 48. ayetlerine kulak verelim. Hz. İbrahim’in babası (amcası), “İbrahim, ne o, yoksa sen benim tanrılarıma sırtını mı dönüyorsun? Bu işten vazgeçmezsen mutlaka taşa tutarım seni. Şöyle bir uzun müddet benden uzak dur. Gözüm görmesin seni buralarda!” diye hitap ediyor.

Hz. İbrahim ise, “İşte sizi de, sizin Allah’tan başka ibadet ve dua ettiğiniz tanrılarınızı da terk ediyorum. Rabb’ime niyaz edip yalvarıyorum. Rabb’ime niyaz etmem sayesinde mahrum ve perişan olmayacağımı umuyorum.” deyince, Nemrut’un ve Nemrutlaşan insanların kendilerini imana davet eden Hz. İbrahim’e verdiği cevap zulmün son sınırı oluyor: “Öldürün onu, ateşe atın.”

‘Hangi tarafta olduğum belli olsun’

Hz. İbrahim, Nemrut’a ve ona inananlara, “Allah’tan başka taptıklarınız” diyerek sürekli uyarılarda bulunuyor. Nemrut’a tâbi olan insanlar Allah’ı terk edip, isteklerini Nemrut’tan ve taşlardan yaptıkları metrelerce büyüklükteki putlardan bekliyor. Buna karşı çıkan, farklı görüş beyan eden kim olursa olsun, bir peygamber dahi olsa, tahammül edilmiyor. Rıza-i İlahi ekseninde tebliğinden geri durmayan bu yüksek ruhlu peygamber, insanların nemrutlaşmasının ızdırabını çekiyor. Üstelik kendisini yani bir peygamberi ateşe atmalarına rağmen… Nemrut ve dönemin Nemrutlaşan insanlarına Hz. İbrahim bir duruş sergiliyor. Ancak onlar için yargısız infazın hükmü, “Öldürün onu, ateşe atın.” oluyor. İşte bu zalim hükümdara ve hükme karşı anlatılan bu duruşun hikâyesi çok ibretlik. Nemrut ve Nemrutlaşan insanlar, Hz. İbrahim için alevi bulutlara kadar yükselen bir ateş yakmış. Bütün büyük hayvanlar ateşten korkup kaçmış. Hz. İbrahim’i mancınıkla ateşin tam orta yerine atacaklarmış. Bu esnada bir karınca, küçücük bir damla suyla ateşe doğru telaşla ilerlemiş. Başka bir karınca onun bu telaşını görüp sormuş: “-Acelen ne, nereye gidiyorsun? -Haberin yok mu? Nemrut, Hz. İbrahim’i ateşe atacakmış, ateşe su götürüyorum. Diğer karınca gülerek demiş ki: Bir damla suyun ateşe ne yapabilir ki? Cevap hayli manidar: -Olsun, hiç olmazsa hangi taraftan olduğum belli olsun.”

İlahlık iddiasındaki Nemrut’un sonu ise bir başka ibretlik hadise. Çoğumuz için önemsiz olan bir sinek, Nemrut’a musallat oluyor. Asıp kesen, yargısız infazlar veren Nemrut, burnundan giren ufacık bir sinek karşısında çaresiz kalıyor. Beynine giren sineğin verdiği rahatsızlığı bir türlü önleyemeyen Nemrut, yaptırdığı bir tokmakla başına vurulmasını emrediyor. Nemrut için çileli günler günleri kovalıyor. Basit bir sineğin verdiği acı ve başına aldığı tokmak darbeleriyle Nemrut, feci bir şekilde can veriyor. Evet, Nemrut Dağı’ndaki milli park, çok iyi muhafaza edilmeli ki insanlar Nemrutlaşmanın ne olduğunu ve zaman zaman hortlayan bu anlayışın güneşi her gün doğudan doğuran ve batıdan batıran Yüce Yaratıcı’nın kudretiyle nasıl sona erdiğini iyi öğrensin.

Kaynak:
Yorumlar

1 Trackbacks/Pingbacks

  1. Pingback: nemrut dagi hikayesi | bruinrow on Eylül 25, 2016

İlginizi Çekebilir
Truva atı nerededir? Truva atı hikayesi

Truva atı nerededir? Truva atı hikayesi

Haziran 23, 2017
5.193 views
Peri Bacaları efsanesi

Peri Bacaları efsanesi

Nisan 16, 2016
6.776 views
Galata Kulesi’nin Tüyler Ürperten Efsanesi

Galata Kulesi’nin Tüyler Ürperten Efsanesi

Ağustos 5, 2015
12.384 views
Mimar Sinan’ın büyük sırrı

Mimar Sinan’ın büyük sırrı

Haziran 18, 2015
18.672 views
Kremlin Sarayı zannedilen katedral!

Kremlin Sarayı zannedilen katedral!

Mayıs 20, 2015
4.981 views
Yazarımız olmak ister misiniz?

Yazarımız olmak ister misiniz?

Mayıs 12, 2015
2.262 views
Bunlar da var!
Truva atı nerededir? Truva atı hikayesi

Truva atı nerededir? Truva atı hikayesi

Haziran 23, 2017
5.193 views
Büyülü Hint Yemekleri

Büyülü Hint Yemekleri

Mayıs 15, 2015
4.933 views
Bulutların ardındaki ülke: Machu Picchu!

Bulutların ardındaki ülke: Machu Picchu!

Nisan 27, 2015
1.962 views
Kapadokya Gezisi Büyülü Anılar

Kapadokya Gezisi Büyülü Anılar

Haziran 26, 2015
1.825 views