Anıtkabir’in özellikleri ve sırları

Kız kumu efsanesi – Kız kumu hikayesi

Marmaris Kalesi efsanesi

Truva atı nerededir? Truva atı hikayesi

Mimar Sinan’ın büyük sırrı

İlginç yapılar, İstanbul Haziran 18, 2015
18.672 views

selimiye-camii

Selimiye Cami’sindeki sırları japon bir heyetin çözdüğünü ve bu sayede mimaride büyük bir atılım gerçekleştirdiklerini biliyor muydunuz?

Kubbedeki sır

Bir gün Selimiye Camii’ne öğlen vaktinde girenler caminin tam ortasında uzanmış yatan japon bir turist görünce haliyle biraz bozulurlar. Namaz için hazırlanan cemaatten bir kişi, turisti uyarmak için yanına yaklaşır “Bak burası cami… İbadethane… Burada ya yerde otur ya da ayakta dur. Biz namaz kılacağız. Hoş görünmüyor” der. Japon turist adamı duymaz bile sürekli aynı şeyi tekrarlar “Olamaz… Hayal görüyorum olamaz… Ben yılların mühendisiyim bu kubbe öylece orada duruyor olamaz… bu fizik kurallarına aykırı… Orada hiçbir şey yok… Ben hayal görüyorum…”

Efsane gibi geliyor değil mi? Fakat gerçekten o genişlikte bir kubbenin mevcut dayanaklarla sağlam kalması fizik kurallarına aykırı. Şöyle söyliyelim daha net anlaşılır. O kubbe 13 bilinmeyenli bir denklemi sadece eldeki tek veriyle çözmek gibi bir şey!

kubbe

Minarelerdeki sır

İzmit depremi olduktan sonra hatırlarsınız tüm Türkiye’de depreme karşı önlemler alınmaya başlanmıştı. O dönemde Selimiye camisinin bulunduğu alanı da kontrol ediyorlar zemin biraz gevşek çıkıyor. Minarelerin yıkılıp etrafa zarar vereceğinden endişelenen mühendisler en son bu tarihi minarelere zarar vermeyecek en iyi yöntemin kelepçe sistemi olacağına karar veriyorlar. Yani minareleri yer altından metal kelepçelerle temele bağlayacaklar.

Neyse temeli açıyorlar ne görseler beğenirsiniz? Minareler düşündükleri gibi zaten metal kelepçelerle temele sabitlenmiş…Ayrıca temelin de altına raylar yerleştirilip minarelere hareket alanı bırakılmış! Ayrıca en çok bilinen özelliklerden biri olan minareye aynı anda tırmanan iki kişinin hiçbir şekilde birbirine denk gelmiyor oluşunu söylemeye gerek var mı bilmiyorum.

Sırrı Japonların Çözdüğü an

1950-60 arası bir tarihte inşaat mühendisi, mimar ve jeofizikçilerden oluşan bir Japon heyeti Türkiye’ye gelir. Heyet, dönemin İmar ve İskan Bakanlığı’ndan izin alır ve ülkemizdeki tarihi yapıları incelemeye başlar. Ayasofyayı, Yerebatan Sarnıcını vesaire gezdikten sonra sıra Sinan’in kalfalık eseri Süleymaniye Camisi’yle Sinan’ın öğrencisi Mimar Sedefkâr Mehmed Ağa’nın inşa ettiği Sultanahmet Camisi’ndedir..

Japon heyet gördüğü manzara karşısında şoke olur. Çünkü bu iki cami, diğer eserlerin aksine, çok gevşek bir alana inşa edilmiştir. Fakat ilginç bir şekilde bu yapılarda bir tane bile çatlak yoktur. O güne kadar bilinen mimari tam tersini söyler. Zemin ne kadar sertse yapı o kadar sağlam olur diye düşünülüyordur. Araştırma günlerce sürer. Sonunda bir şeyi fark ederler. Bina ilk tuğlasından son tuğlasına kadar kasıtlı olarak sabitlenmeye değil sallanmaya yönelik yapılmıştır. Binaya esneme kabiliyeti verilmiştir. Bu sayede de hiç zarar görmeden günümüze kadar sapa sağlam gelmişler.

Ayrıca minareler detaylı olarak incelenince durumun ciddiyeti bir kat daha artmış. Mimar sinan minarelerin altına esnemeye yardımcı olması için ray sistemleri ve kelepçeler yerleştirmiş! Bu sayede minareler 5 dereceye kadar rahatlıkla yatıp kalkabiliyor.

Tüm bu araştırma raporlarıyla birlikte ülkelerine dönen japon mühendisler kendi bakanlıklarına durumu aktarır. Hemen aksiyon alan Japon hükümeti konuyla ilgili girişimleri yapar ve mimaride büyük bir atılım başlatırlar. Sabit kalma değil esneme kabiliyeti üzerine kurulmuş; raylar üzerine inşa edilen gökdelenler!

Kaynak:
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Truva atı nerededir? Truva atı hikayesi

Truva atı nerededir? Truva atı hikayesi

Haziran 23, 2017
5.193 views
Peri Bacaları efsanesi

Peri Bacaları efsanesi

Nisan 16, 2016
6.776 views
Galata Kulesi’nin Tüyler Ürperten Efsanesi

Galata Kulesi’nin Tüyler Ürperten Efsanesi

Ağustos 5, 2015
12.384 views
İstanbul’un Yaz Gezi Rehberi

İstanbul’un Yaz Gezi Rehberi

Haziran 26, 2015
1.884 views
Kremlin Sarayı zannedilen katedral!

Kremlin Sarayı zannedilen katedral!

Mayıs 20, 2015
4.981 views
Körler ülkesi Kadıköy!

Körler ülkesi Kadıköy!

Mayıs 13, 2015
4.659 views
Çengelköy adı nereden geliyor?

Çengelköy adı nereden geliyor?

Mayıs 13, 2015
3.318 views