Anıtkabir’in özellikleri ve sırları

Kız kumu efsanesi – Kız kumu hikayesi

Marmaris Kalesi efsanesi

Truva atı nerededir? Truva atı hikayesi

Mayaların kutsal futbol maçı! Kaybeden ölür!

İlginç yapılar Mayıs 3, 2015
2.947 views

stad

Tanrı topa vurdu ve evren yaratıldı… Bunu ben söylemiyorum Mayalar söylüyor 🙂

Futbolun tarihçesini biraz araştırırsanız bu oyunun sümerlere kadar dayandığını görebilirsiniz. Farklı kültürlerden insanlar bu oyunu kendi kültürlerini de işin içine katarak oynamışlar. Sümerler, Antik Mısırlılar, Antik Yunan ve hatta Orta Asya Türkleri. Bizim atalarımız olan Orta Asya Türkleri bu oyuna “tepük” demişler. Günümüz futboluyla birebir örtüşmese de gerçekten çok büyük benzerlikler var.

Fakat bizim konumuz futbolu çok daha kanlı oynayan Mayalar… Bu adamlar maçlarını tanrılarına kurban sunmak için yapıyorlar. Kaybeden takımdan bir kişi tanrılara kurban ediliyor!

Mayaların Kutsal kitabu Popol Vuh

Mayaların kutsal kitabı Popol Vuh’a göre her şey bir topla başladı. Tanrı topa vurdu ve evren oluştu. Bu bakımdan Mayalar için futbol oynamak kutsal bir seramoni. Hatta sonu ölümle biten bir tören. Peki neden bu oyunun sonu ölümle bitiyor? Bu nasıl kutsallık derseniz şöyle anlatalım:

Mayalara göre evrenin işleyişinin devam etmesi, ertesi gün güneşin yeniden doğması, yağmurun yağması için insan kurban edilmelidir. Bunu farklı yollarla yapabiliyorlarsa da en yaygın olarak kullandıkları yöntem futboldur. Çünkü futbol mayalara göre tanrıların oyunudur.

Oynadıkları futbol bizimkinden biraz farklı. Onlarınki daha çok ayakla oynanan basketbol maçına benziyor. Duvarda asılı bir halka var ve o halkadan topu geçirmeye çalışıyorlar. Kurallar basit, topu o delikten geçir ve kurtul!

Mayaların top sahaları

Mayaların bu “kutsal” törenlerini icra ettikleri binalar günümüze kadar ulaşmış durumda. Bu binaları biraz incelediğinizde zamanında orada neler döndüğünü çok net görebiliyorsunuz. Duvarlarda yürekleri sökülen insanlar, kafaları kolları kesilen insanların kabartmaları var. Bu tasvirlerde genelde kurbandan akan kan yılan ve bitkiye dönüşür. Teotihuacan kabartma buluntularında, kelebekler top oyununda dönüşümü simgelemek için uçar. Topraktan çıkan bir lavranın uçan bir yaratık olması gibi. Evren ve hayat, mayalara göre bir dönüşümdür…

Neden futbol oynuyorlar?

Futbol oynayıp kurban veriyorlar çünkü bunu yapmazlarsa güneşin asla doğmayacağına inanıyorlar. Peki bu oyunu hangi gün oynuyorlar dersiniz? Pazar günü… İngilizce adıyla Sun-Day… Güneş Günü!

Kaynak:
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Truva atı nerededir? Truva atı hikayesi

Truva atı nerededir? Truva atı hikayesi

Haziran 23, 2017
5.193 views
Peri Bacaları efsanesi

Peri Bacaları efsanesi

Nisan 16, 2016
6.776 views
Galata Kulesi’nin Tüyler Ürperten Efsanesi

Galata Kulesi’nin Tüyler Ürperten Efsanesi

Ağustos 5, 2015
12.385 views
Mimar Sinan’ın büyük sırrı

Mimar Sinan’ın büyük sırrı

Haziran 18, 2015
18.672 views
Kremlin Sarayı zannedilen katedral!

Kremlin Sarayı zannedilen katedral!

Mayıs 20, 2015
4.982 views
Yazarımız olmak ister misiniz?

Yazarımız olmak ister misiniz?

Mayıs 12, 2015
2.263 views
Nazilerin Antartika’daki gizli üssü!

Nazilerin Antartika’daki gizli üssü!

Mayıs 3, 2015
5.632 views