Anıtkabir’in özellikleri ve sırları

Kız kumu efsanesi – Kız kumu hikayesi

Marmaris Kalesi efsanesi

Truva atı nerededir? Truva atı hikayesi

Marmaris’e gidiyorsan bunları yapmadan dönme!

İlginç Yerler, Marmaris Haziran 24, 2015
3.213 views

hb_b_07164537_l-b

Marmaris sadece Türkiye’nin değil gerçekten dünyanın en güzel tatil noktalarından biri. Türkiye’nin plajları, denildiği zaman ya da deniz kum güneş tatili denildiği zaman ilk akla gelen merkezlerden biri olan Marmaris’e tatile gidenler için daha önceki tecrübelerimize dayanarak bir yazı hazırlayalım dedik.

Marmaris’te neler yapmadan dönmemeniz gerektiğini aşağıda sıraladık zaten isterseniz hemen listeye bakabilirsiniz. Ama biz biraz kentin dokusundan da bahsedelim. Yoksa bu güzel kentin hakkını veremeyiz.

Korsan şehrinden balıkçı kasabasına

Marmaris’e daha önce gitmediyseniz bile herhalde daha önce Marmaris resimlerine göz atmışsınızdır. Kent denize paralel uzanan dağların hemen arkasında. Yani iç kısımlardan Marmaris’e ulaşmak şuan yapılan yeni yollarla kolay olsa da 90’lı yılların başına kadar bile çok zordu. Bu da demek oluyor ki devletlerin at sırtında otorite sağladığı dönemlere döndüğünüzde bu bölge korsanların ve otoriteye baş kaldıranların mekanıydı.

Denizden ulaşım da yok muydu derseniz, kent hakkaten korsan yuvası olmaya çok müsait. Kentin tam karşısında bir ada var. Marmaris’ten adaya doğru bakarsanız adanın sol tarafında bir tersane göreceksiniz. Eskiden o tersane yoktu ve orası boğaz gibi görünürdü. Bu yüzden de onlarca hatta yüzlerce gemi buraya çakılmış kalmış. Doğal bir tuzak! Peki bu bölgenin adı ne dersiniz? Yalancı boğaz.

Adanın öbür tarafı ise Marmaris’e tek giriş noktası. Ama çok da geniş bir boğaz olmadığı için tuzaklar kurulması önceden geminin görülmesi ama geminin koyun içini görememesi gibi durumlar var. Bu da deniz savunması konusunda kenti çok başarılı bir noktaya taşıyor.

İşte bu sebeplerden de anlayacağınız gibi bu kent yıllarca korsanların, eşkiyaların mekanı olmuş. Sonra da yıllar içerisinde tarım ve balıkçılıktan hayatını kazanan ufak bir kasabaya dönüşmüş.

Kentteki ilk otel

Size Marmaris otelleri arasında en meşhurunu anlatacağım. Kent balıkçı kasabasına dönüştükten sonra yıllar yılları kovalar. 1980’li yıllarda Marmarislilerin taktığı isimle kente Deli Veli isimli bir iş adamı gelir. Bu iş adamı Marmaris’i çok sever ve el değmemiş sahillerine bir otel yapmak ister. Arazi sahibini teyzeyi bulur anlaşır. Anlaşma çok çabuk gerçekleşir. Deli Veli’nin arsayı istemesiyle arazi sahibinin satması bir olur. Sonra ne mi olur? Arazi sahibi, arkadaşları, akrabaları “Allah’ın delisine çölü sattık” diye teneke çalar. Onlar için çöldür bu kumsallar. Tabi işin böyle olmadığını yıllar gösterir herkese. Bu arada otelin adı Lidya Otel. Hala duruyor.

“Ev yapacaksan tuğladan kız alacaksan Muğla’dan”

Bu atasözünü duyanlar olmuştur mutlaka. Atasözünün farklı hikayeleri var tabi ama genel olarak verilen anlam yukarıda anlattığımız olayla örtüşüyor. Muğla’nın Marmaris, Bodrum, Fethiye gibi ilçelerinde genelde kadınlar zengin olur. Damatlar da yine genel olarak başka şehirlerdendir. Bunun şöyle bir sebebi var. 80’li yıllara kadar Marmaris’te evin babası vefat ettiğinde Marmaris merkezdeki arazileri oğullarına, Siteler denilen kumsal bölgelerini de kızlarına verirlermiş. Sebep de merkezdeki toprakların verimli, kumsalların ise verimsiz çöl olması. Ama Allah’ın işi işte. Planlar tam tersine dönmüş.

Bu kısa tanıtımdan sonra Marmaris’e gidecekler için “yapmadan dönme” listemizi de verelim.

1- Marmaris Çam Balı’nı mutlaka tadın.
2- Marmaris’in eski şehir merkezi var Kale diyorlar. O bölgeyi ve evleri mutlaka görün.
3- Kaleye mutlaka gidin. Çok büyük bir kale değil ama manzarası gerçekten güzeldir.
4- Mutlaka teknelerin çıktığı koy turuna katılın. Tertemiz denizin ve deniz ortasında eğlenmenin tadını çıkarın.
5- Safari turları yapılıyor. Mutlaka katılın
6- Marmaris’in Barlar sokağını görmeden sakın geri dönmeyin.
7- Kız kumunda denizin ortasında yürümeden dönmeyin!
8- Selimiye, Hisarönü gibi köylerini görmeden dönmeyin!
9- Fırsatınız olursa Cennet Adasına gidip (arabayla gidiliyor yarım ada oldu artık) oradan Marmaris’i izleyin.
10- İçmeler’de aşıklar tepesi var. Oraya mutlaka bir uğrayın
11- Emniyet’in hemen karşısında şahin tepesi denilen bir yer var. Çıkıp manzarayı görmenizi tavsiye ederim.

Kaynak:
Yorumlar

1 Trackbacks/Pingbacks

  1. Pingback: Marmaris Kalesi efsanesi | Gezegenigez.com on Temmuz 21, 2017

Bunlar da var!
San Francisco’da Yapılacak 10 Şey

San Francisco’da Yapılacak 10 Şey

Haziran 26, 2015
2.524 views
Dünyada 6 kişiden biri burada yaşıyor!

Dünyada 6 kişiden biri burada yaşıyor!

Mayıs 15, 2015
4.218 views
Pakistan hakkında her şey

Pakistan hakkında her şey

Mayıs 20, 2015
3.765 views
A ‘dan z ‘ye tüp bebek

A ‘dan z ‘ye tüp bebek

Ağustos 24, 2015
1.590 views