Anıtkabir’in özellikleri ve sırları

Kız kumu efsanesi – Kız kumu hikayesi

Marmaris Kalesi efsanesi

Truva atı nerededir? Truva atı hikayesi

Marmaris Kalesi efsanesi

İlginç yapılar, İlginç Yerler, Marmaris Temmuz 21, 2017
1.125 views

Marmaris kalesi, şehrin tüm görüntüsünü değiştiren, ufak olmasına rağmen hakim bir tepenin üzerine inşa edilmesi sebebi ile uzun yıllar boyunca işlevini başarı ile sürdüren bir yapı.

Kale kentin merkez çarşısının hemen üzerinde bulunması, aşağı yukarı her yerden görülmesi sebebi ile Marmaris’e giden birinin görmemesi, önünden geçmemesi imkansız. Marmaris Kalesi tarihi, çoğu yerde okuyabileceğiniz bir bilgi ama yine de efsaneden önce biraz bahsetmekte fayda var.

Marmaris kalesi tarihi

Çoğu insan bilmez fakat Marmaris, çok eski bir şehirdir. Tarihten bile eski… Marmaris kalesi ise bilinen tarihe göre ilk defa Milattan ÖNCE 1040 tarihinde İyonlar döneminde inşa edilmiştir. Daha sonra ilk onarımı ise Büyük İskender döneminde yaşamıştır.

Tarihler 1522’yi gösterdiğinde Rodos Seferi için Marmaris’e gelen Kanuni Sultan Süleyman, harabe şeklindeki kaleyi görünce aynı böyleye yeniden bir kale inşa edilmesi emrini verir. Kale aynı yere şimdiki hali ile inşa edilir. Birinci dünya savaşında İtalyanlar tarafından topa tutulan kale, 1990 yılında restore edilmiş ve günümüzdeki halini almıştır.

Marmaris kalesi efsanesi

Efsaneye göre Kanuni Sultan Süleyman Marmaris’e geldiği zaman kentte bir kalenin olmamasına çok sinirlenir. Şehir, sürekli korsanlar tarafından yağmalanmakta ve şehir yaşayanları bu durumdan çok rahatsızdır. Kanuni derhal bir mimar getirilmesini ve şehre büyük bir kale inşa edilmesini söyler.

Mimar, şehrin küçük olması sebebi ile kentin en hakim minik tepesine ufak bir kale tasarlar ve inşa çalışmalarına başlar. O sıralarda Rodos seferinden dönen Kanuni kalenin planlarına bakma gereği duymaz. Mimara kalenin bitip bitmediğini sorar. Bitmedi cevabını almasına sinirlense de İstanbul’a geri döner.

Kanuni’nin İstanbul’a dönmesi sebebi iledir belki de ama Mimar işi savsaklamaya başlar. Kanuni 3 kere elçi gönderir ancak 3’üncüsünde kalenin bittiği haberi gelir. Fakat bir problem vardır.

Kale Kanuni’nin hayal ettiğine göre inanılmaz küçüktür. Hem bu kadar zaman bekletilmesine hem de kalenin bu kadar ufak olmasına sinirlenen Kanuni derhal cellatlarına emir verir. “Gidin o mimarı yakalayın! Ellerini bileklerinden kesin ve şehri dolaştırdıktan sonra Mimarı Asın!”

Efsaneye göre dedikleri yapılır. Denir ki Mimarı asın emri şehrin üzerine bir lakap gibi yapışır. Mimarın asıldığı yer, Mimarın asıldığı, Mimar As, Marmaris şeklinde değiştiği söylenir. Belli olmaz efsane bu belki doğru belki yanlış

Ayrıca Marmaris’te iseniz aşağıdaki yazıyı okumanızı da öneriyoruz.

Marmaris’te yapılacak şeyler

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Truva atı nerededir? Truva atı hikayesi

Truva atı nerededir? Truva atı hikayesi

Haziran 23, 2017
5.193 views
Peri Bacaları efsanesi

Peri Bacaları efsanesi

Nisan 16, 2016
6.776 views
Yunanistan Türkleri bekliyor!

Yunanistan Türkleri bekliyor!

Nisan 15, 2016
2.846 views
Bozcaada Ege denizinin incisi

Bozcaada Ege denizinin incisi

Aralık 23, 2015
2.500 views
Galata Kulesi’nin Tüyler Ürperten Efsanesi

Galata Kulesi’nin Tüyler Ürperten Efsanesi

Ağustos 5, 2015
12.384 views
Bu ülkede herkesin 3-4 tane arabası var!

Bu ülkede herkesin 3-4 tane arabası var!

Temmuz 22, 2015
12.335 views
Vizesiz Yunan adaları turu mümkün mü?

Vizesiz Yunan adaları turu mümkün mü?

Temmuz 22, 2015
13.603 views
San Francisco’da Yapılacak 10 Şey

San Francisco’da Yapılacak 10 Şey

Haziran 26, 2015
2.524 views