Anıtkabir’in özellikleri ve sırları

Kız kumu efsanesi – Kız kumu hikayesi

Marmaris Kalesi efsanesi

Truva atı nerededir? Truva atı hikayesi

Körler ülkesi Kadıköy!

İlginç Yerler, İstanbul Mayıs 13, 2015
4.660 views

kadikoy

İstanbul tarihin en eski şehirlerinden biri fakat İstanbul’un bir semti var ki o İstanbul’dan da eski! O semt şimdiki adı ile Kadıköy. Eski namı ve adıyla Körler Ülkesi.

İstanbul’un kuruluş tarihini bilenler Kadıköy’e neden körler ülkesi dendiğini çok iyi bilir. Bilmeyenler ise şuaradan istanbul’un kuruluş efsanesini okuyabilir: İstanbul’un kuruluş efsanesi

Kadıköy adını nereden alıyor?

Semtin tarihi epey eski. Milattan önce 1000 dolaylarında denizcilikleriyle ünlü Fenikeliler, Fikirtepe bölgesine Harhadon isminde bir ticaret şehri kurdu. Daha sonra da şimdiki Moda civarında “Bakır Ülkesi” anlamına gelen Halkedon (Kalkedon) tarih sahnesindeydi. Milattan önce 658 yılında ise Sarayburnu’na yerleşen Bizanslılar Kadıköy’ü Khalkedon (körler ülkesi) diye nitelendirdiler. Bugünkü Tarihi Yarımada bırakılıp da karşıya yerleşilir miydi hiç? Peki Kadıköy adı nereden geliyor? Körler ülkesi nasıl Kadıköy oldu?

Körler ülkesinin Kadıköy oluşu

Fatih Sultan Mehmet, fıkralarıyla meşhur Nasrettin Hoca‘nın kızının torunu olan ilk İstanbul Kadısı Celalzade Hızır Bey‘i buraya yerleştirmişti. Kadının burada oturması sebebiyle semte ilk önce Kadının köyü sonra Kadıköyü denmeye başlandı. En son ise bölge Kadıköy olarak anılmaya başlandı.

Kaynak: Gezegenigez
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.