Anıtkabir’in özellikleri ve sırları

Kız kumu efsanesi – Kız kumu hikayesi

Marmaris Kalesi efsanesi

Truva atı nerededir? Truva atı hikayesi

Kont Drakula’nın Şatosu Bran Kalesi

İlginç yapılar Nisan 30, 2015
8.195 views

kont-dracula

Tarihin gördüğü en azılı psikopatlardan biri de hiç şüphesiz Kont Drakula adı ile meşhur Vlad Tepeş’tir. Belki ilk defa duyacaksınız ama kendisi Fatih Sultan Mehmet’in kan kardeşidir!

Eğer bunu ilk defa duyuyorsanız muhtemelen ufak çaplı bir şok yaşamışsınızdır. Ama olay şu: Fatih’in babası 1. Murat, bu Tepeş’in babasını yendiği zaman adam bir daha Osmanlı’ya baş kaldırmasın diye oğulları Radu ve Vlad Tepeş’i yanına alır. Eğer bir daha saldırmaya başkaldırmaya kalkarsan oğulların elimde öldürürüm onları diye de ayar verir 🙂 Radu küçük olan Tepeş ise büyük olan. Vlad Tepeş, Fatih ile aynı yaşta olduğu için beraber büyürler. Hatta kan kardeş olurlar. Ama Tepeş ülkesinin başına geçtiğinde büyük bir kin ile Osmanlı’ya savaş açar.

Babasının intikamını almak için yanıp tutuşan Kont Drakula isimli Vlad Tepeş, esir aldığı askerleri kazığa oturtarak öldürmesiyle nam salar. Kendisine gelen Osmanlı elçilerinin ise sarıklarını kafasına çiviyle çakar!

Kont Dracula ya da Vlad Tepeş Vampir miydi?

Vlad az önce de söylediğimiz gibi inanılmaz vahşi bir komutandı. Yakaladığı esir Osmanlı askerlerine işkence etmekten büyük zevk alırdı. Genelde askerler kazığa oturtulurken ya da farklı işkenceler yapılırken tam karşısına masa kurar ziyafet çekerdi. Bir gün işkence edilen askerlerden akan kanı kadehine doldurarak içtiği ve bu yüzden de vampir olduğu söylentileri tüm diyarı kuşatır.

Vampirlik iddiasını güçlendiren şey daha sonra hakkında yazılan romanlardan başka bir şey değildir. Bu arada sonunda Vlad Tepeş Fatih’e yenilmiştir. Savaş bittiğinde yeniçeriler onu sarayındaki odasında yakalamış ve parçalamış, parçalarını da kulenin tepesinden atmış… Kötü bir son…

Kont Dracula’nın şatosu Bran Kalesi Nerede?

Kont Dracula nam Vlad Tepeşin kalesi Romanya’da. Adı da Bran Kalesi. Kale Romanya’nın Brasov şehrine hemen bir saatlik mesafedeki Bran tepesinin üzerinde. Adını da bu tepeden alıyor. Brasov’a vardıktan sonra 1 saatlik otobüs yolculuğuyla bu şatoya ulaşabiliyorsunuz.

Kont Dracula’nın Şatosu

Şatoda neler var diye merak ediyorsanız. İçeride çok bir şey kalmamış. Muhtemelen Osmanlı burayı fethettiğinde büyük bir hınçla dalmış ve içerde ne varsa parçalamıştır. Öyle işkence aletleri vs bekliyor insan ama içerde pek bir şey yok. Dracula’dan çok eşinin malzemeleri daha fazla. Bir tek yatağı aha bu hakkaten olsa olsa Dracula’nın yatağıdır dedirtiyor.

Kaynak:
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Truva atı nerededir? Truva atı hikayesi

Truva atı nerededir? Truva atı hikayesi

Haziran 23, 2017
5.932 views
Peri Bacaları efsanesi

Peri Bacaları efsanesi

Nisan 16, 2016
7.216 views
Galata Kulesi’nin Tüyler Ürperten Efsanesi

Galata Kulesi’nin Tüyler Ürperten Efsanesi

Ağustos 5, 2015
12.746 views
Mimar Sinan’ın büyük sırrı

Mimar Sinan’ın büyük sırrı

Haziran 18, 2015
19.365 views
Kremlin Sarayı zannedilen katedral!

Kremlin Sarayı zannedilen katedral!

Mayıs 20, 2015
5.291 views
Yazarımız olmak ister misiniz?

Yazarımız olmak ister misiniz?

Mayıs 12, 2015
2.311 views
Bunlar da var!
Urfa Balıklı Göl Efsanesi

Urfa Balıklı Göl Efsanesi

Mayıs 3, 2015
4.575 views
Dünyanın En Meşhur 20 Antik Alanı

Dünyanın En Meşhur 20 Antik Alanı

Haziran 26, 2015
1.983 views
Dünyada 6 kişiden biri burada yaşıyor!

Dünyada 6 kişiden biri burada yaşıyor!

Mayıs 15, 2015
4.311 views
A ‘dan z ‘ye tüp bebek

A ‘dan z ‘ye tüp bebek

Ağustos 24, 2015
1.625 views