Anıtkabir’in özellikleri ve sırları

Kız kumu efsanesi – Kız kumu hikayesi

Marmaris Kalesi efsanesi

Truva atı nerededir? Truva atı hikayesi

Kız kumu efsanesi – Kız kumu hikayesi

İlginç Yerler, Marmaris Temmuz 21, 2017
2.442 views

Kız Kumu Efsanesi yüzyıllardan beridir dilden dile anlatılan kadim bir hikayedir. Marmaris Orhaniye yolu üzerinde yer alan Kız Kumu’nun oluşumu üzerine anlatılan efsaneyi sizlere aktaracağız.

Marmaris’e tatile gidecekseniz ya da şuan orada çam ağaçlarından gelen rüzgar eşliğinde cırcır böceklerini dinliyorsanız mutlaka ama mutlaka Kız Kumu’nu da ziyaret edin. Kız kumu sahiline gitmeden önce hikayesini okursanız mekandan daha çok etkileneceğinize eminim.

Kız Kumu Efsanesi

Yıllar yıllar önce bölgeyi yöneten çok güçlü bir kral varmış. Her efsanedeki gibi bu kralın bir de güzel kızı. Kızı ne kadar güzel, ne kadar alçak gönüllü ne kadar kibar ise babası da bir o kadar zalim, sert ve acımasızmış.

Kral bir gün kızını başka bir diyarın prensi ile evlendirmeye karar vermiş. Bu kararını da prensese açıklamış. Fakat prenses bu teklifi kabul etmemiş. Kral ne kadar sert ve zalim olsa da kızını zorla istemediği birine vermek istememiş. Fakat bir yandan da kabul etmemesinin arkasında ne olduğunu araştırmaya başlamış.

Bir süre sonra öğrenmiş ki kızı aslında bir balıkçıya aşıkmış. Prenses her akşam Kız Kumu koyuna gelir sahilde bir ateş yakar ve sevgilisini beklermiş. Sevgilisi de kayığıyla ateşe doğru gelir ve bu koyda buluşurlarmış. Bunu öğrenen kral hiddetlenmiş ve bir akşam kızının peşine askerlerini takmış. Sahilde kızı yakalamışlar ve ateşi yakarak balıkçıyı beklemeye başlamışlar.

Bir süre sonra balıkçı ufukta görünmüş ve ateşe doğru yaklaşmaya başlamış. Balıkçının sahile ulaştığı an öldürüleceğini anlayan kız atmış kendini sulara. Allah’ın işi ya her adım atışında deniz yola dönüşmüş. Koşmuş koşmuş sevgilisine doğru. Bunu gören askerler de kızın peşinden koşmuşlar fakat askerler yola adım atar atmaz batıyorlarmış.

Kız tam tekneye ulaşmış ve sevgilisine sarılacakken sahildeki askerlerden biri oku yayından fırlatmış. Fakat balıkçıyı vurma niyetiyle atılan ok prensese saplanmış kızdan akan kanlar yolu kan kırmızıya çevirmiş. Balıkçı da almış sevgilisini denizlere açılmış.

Bir daha da bu iki sevgiliyi ne gören ne de duyan olmuş. Bu koyun adı da kız kumu olarak hafızalara kazınmış.

Kaynak:
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Bu ülkede herkesin 3-4 tane arabası var!

Bu ülkede herkesin 3-4 tane arabası var!

Temmuz 22, 2015
12.335 views
Bu tapınağın adı Uçan Manastır!

Bu tapınağın adı Uçan Manastır!

Nisan 28, 2015
1.736 views
Newada çöllerindeki esrarengiz uçaklar

Newada çöllerindeki esrarengiz uçaklar

Mayıs 5, 2015
2.238 views
Kont Drakula’nın Şatosu Bran Kalesi

Kont Drakula’nın Şatosu Bran Kalesi

Nisan 30, 2015
7.891 views
İstanbul’un Yaz Gezi Rehberi

İstanbul’un Yaz Gezi Rehberi

Haziran 26, 2015
1.884 views
Körler ülkesi Kadıköy!

Körler ülkesi Kadıköy!

Mayıs 13, 2015
4.659 views