Anıtkabir’in özellikleri ve sırları

Kız kumu efsanesi – Kız kumu hikayesi

Marmaris Kalesi efsanesi

Truva atı nerededir? Truva atı hikayesi

Kız Kulesi hakkındaki tüm efsaneler

İlginç yapılar, İstanbul Nisan 28, 2015
2.455 views

İstanbul’da en çok bilinen efsanelerden biri hiç şüphesiz Kız Kulesi efsanesidir. Hatta İstanbul’da yaşayan 100 kişiyi çevirip sorsak en az 60’ı Kule hakkındaki en bilinen efsaneyi size anlatacaktır. Ama ben biraz daha detaya girmek istiyorum. Bu arada birkaç farklı efsane var heybemde

Hatta belki de efsaneyi doğrulayacak bir kaç şey anlatırım belli mi olur 🙂

Şimdi Evliya Çelebi’ye bakalım Evliya Çelebi Kız Kulesi hakkında ne anlatıyor. (Epey Garip)

Evliya Çelebi Çelebi, Sultan Bayezid-i Veli zamanında (Kendisi Fatih’in oğludur) Kız Kulesi’nde yaşayan bir velinin, her gün cübbesinin eteklerini toplayıp denizin üstüne oturarak Sarayburnu’na gittiğini ve Sarayda Padişah’a ders verdiğini anlatıyor.

Hımm ilginç ama bize Kız Kulesi’nin efsanesini vermedi. Biz Kız Kulesi’nin inşa sebebini arıyoruz. Bakalım Başka neler var.

Kız Kulesi Efsanesi 1

Bu efsane olması en muhtemel ve akla en uygun olanı gibi geldi bana… Gerçi akla yatmasına gerek yok adı üstünde efsane işte… Neyse lafı uzatmadan anlatalım hemen.

Şimdi Efendim. Dünya üzerinde şehir devletlerinin olduğu dönemlere gidiyoruz. İstanbul da Boğaza nazır hem stratejik hem de ekonomik olarak önemli bir şehir devleti.

Tabi bu durum Makedon Kral Filip’in dikkatini çekiyor ve şehri kuşatmak için planlar yapıyor. Bu planlardan haberdar olan Atina Şehir devleti de İstanbul’a en sağlam amirali Hares’i gönderiyor. Adam 40 parça gemiyle boğaza giriyor ve yerleşiyor.

40 parça gemi o zaman müthiş bir rakam. Tabi o gemileri gören Filip de daldığı rüyadan uyanıyor ve böyle bir işe kalkışmıyor.

Hares’in canından çok sevdiği eşi Damalys öldüğünde Bizans kendisini koruyan bu amirale bir güzellik yapıyor ve denizin ortasına Üsküdar sahiline kuleyi yerleştiriyor. Güzel kız buraya defnediliyor.

Kız Kulesi Efsanesi 2

Bu en bilineni ve benim aklıma hiç yatmayanı 🙂 Neyse anlatıyorum.

Bizans Kralı ve Kızı saraylarında vur patlasın çal oynasın yaşarlarken bir gün kahin krala demiş ki “Siz böyle vur patlasın çal oynasın eğleniyorsunuz falan da senin güzel kızını yılanlar sokacak öyle ölüp gidecek.”
Bizans kralı da höyt sen benimle dalga mı geçiyorsun deyip kahinin kellesini almamış onun yerine boğazın ortasına kule yapmak daha mantıklı gelmiş. Yılanın yüzerek denizi geçecek hali yok ya demiş.

Neyse kıza bir subay aşık olmuş. İki yazışmışlar kesişmişler falan sonra bu adam kıza bir demet çiçek göndermiş. Nasıl olduysa o çiçeğe bir yılan girmiş. Gitmiş kızı ısırmış zehirlemiş öldürmüş. Kızı da niyeyse oraya gömmüşler. Kral da vay arkadaş ne yaptıysak olmadı kader demiş.

İlginç ama hayatta her şey mantıklı değil. Belki de hakkaten böyle olmuştur belli olmaz.

Kız Kulesi Efsanesi 3

Bu efsane tam Cüneyt Arkın’ın baş rolünde oynayacağı cinsten anlatınca göreceksiniz. Başlıyorum:

Şimdi Efendim Bizim Battal Gazi Bizans güzellerinden birine gönlünü kaptırmış. Tabi kızda bizim Battal Gazi’ye aşık. Kız bir de Bizans Tekfuru’nın (Tekfur Vali Demek ama daha havalı o yüzden tekfur diyorum) kızı çıkmasın mı! Kapatmış kızı saraya

Ama Battal Gazi bu rahat durur mu kaçırırım ülen kızı demiş! Öyle deyince Tekfur hemen denizin ortasına yapmış efendim kuleyi. Artık Battal Gazi yüzemez falan diye mi düşündü ne yaptıysa. Ama bu durdurmuş mu Battal’ı tabi ki hayır! Basmış sarayı dağıtmış oraları almış kızı kaçmış gitmiş. Bu kadar.

Efsanelerin üçü böyle. Hangisi gerçektir bilinmez. Ama Kız Kulesi hakkında bilinen bazı şeyler var. Nedir derseniz şöyle ki:

Kız Kulesi’nin inşa tarihinin M.Ö 24 tarihine kadar uzandığı söyleniyor. Bu arada bugün gördüğünüz kız kulesi o kız kulesi değil. Eskisi zamanında eski olduğu için yıkılmış. (Biraz sonra anlatıcam) Sonra onun olduğu yere tekrar yapmışlar. Hatta şuanki kız kulesine giderseniz deniz de sakin olursa eskisinin kalıntılarını suyun içinde görebilirsiniz.

Şu an gördüğümüz kulenin son şeklini veren Padişah 2. Mahmut tarih de 1832.

Tarihte burası boğazdan geçen gemilerden vergi almak amaçlı kullanılmış. Ayrıca deniz feneri görevi de görmüş. Kız kulesinden, Karaköy’e kadar bir zincir çekilirmiş ve gemilerin sadece Salacak ile Kız Kulesi arasından geçmesine izin verilirmiş. O aradan geçerken de hop deyip vergiyi alırlarmış. Genelde de her gemi Kız Kulesi’nin yanından geçebiliyormuş engen vs yok yani. Parayı veren geçer. Zaten yıkım da böyle olmuş Bu zincir çok gergin olduğundan, e dalga falan da malum. Çeke çeke yıkmış sonunda binayı. (Anlatıcam demiştim)

Ha bunun yanı sıra efsaneleri gerçeklik payı katan bir şey var. O da şu; eski kız kulesinin içinde gerçekten de bir mezar varmış! Alın burdan yakın şimdi 🙂 Kız kulesine karşı çekirdek çitlerken dikkatli olun.

Kaynak:
Yorumlar

1 Trackbacks/Pingbacks

  1. Pingback: İstanbul Anadolu Yakası Gezilecek Yerler Gezi Rehberi | Gezegenigez.com on Mart 22, 2017

İlginizi Çekebilir
Truva atı nerededir? Truva atı hikayesi

Truva atı nerededir? Truva atı hikayesi

Haziran 23, 2017
5.193 views
Peri Bacaları efsanesi

Peri Bacaları efsanesi

Nisan 16, 2016
6.776 views
Galata Kulesi’nin Tüyler Ürperten Efsanesi

Galata Kulesi’nin Tüyler Ürperten Efsanesi

Ağustos 5, 2015
12.384 views
İstanbul’un Yaz Gezi Rehberi

İstanbul’un Yaz Gezi Rehberi

Haziran 26, 2015
1.884 views
Mimar Sinan’ın büyük sırrı

Mimar Sinan’ın büyük sırrı

Haziran 18, 2015
18.672 views
Kremlin Sarayı zannedilen katedral!

Kremlin Sarayı zannedilen katedral!

Mayıs 20, 2015
4.981 views
Körler ülkesi Kadıköy!

Körler ülkesi Kadıköy!

Mayıs 13, 2015
4.659 views
Bunlar da var!
Bozcaada Ege denizinin incisi

Bozcaada Ege denizinin incisi

Aralık 23, 2015
2.500 views
Enrique Iglesias İstanbul’u salladı

Enrique Iglesias İstanbul’u salladı

Ağustos 24, 2015
1.979 views
Kont Drakula’nın Şatosu Bran Kalesi

Kont Drakula’nın Şatosu Bran Kalesi

Nisan 30, 2015
7.891 views
Christian Bale, Ferrari’yi oynayacak

Christian Bale, Ferrari’yi oynayacak

Ağustos 24, 2015
1.829 views
Yazarımız olmak ister misiniz?

Yazarımız olmak ister misiniz?

Mayıs 12, 2015
2.263 views
Yunanistan Türkleri bekliyor!

Yunanistan Türkleri bekliyor!

Nisan 15, 2016
2.847 views