Anıtkabir’in özellikleri ve sırları

Kız kumu efsanesi – Kız kumu hikayesi

Marmaris Kalesi efsanesi

Truva atı nerededir? Truva atı hikayesi

Karşınızda dünyanın en esrarengiz kenti!

İlginç yapılar, İlginç Yerler Nisan 28, 2015
2.053 views

piramit
Dünyanın belki de en esrarengiz yapısı ile karşı karşıyasınız. Daha doğrusu dünyanın en esrarengiz yapısını anlatan bir yazı ile karşı karşıyasınız 🙂 Her neyse başlayalım.

Bu şehrin harita üzerindeki adı Teotihuacan. Peki kim inşa etmiş derseniz; dünyanın en ünlü arkeologları dahil cevap sessizlik… Çünkü gerçekten bu şehrin kim ya da kimler tarafından inşa edildiği bilinmiyor. Hatta bilinmemesini bir tarafa bırakalım. Tahminde bile bulunamıyorlar çünkü inşa teknolojisi ve tarih birbirine kıyaslandığında akıl sınırlarını zorlama seviyesinde bir durum ortaya çıkıyor.

Şehrin Milattan önce 150 yılında bilinmeyen birileri tarafından inşa edilen kent, Milattan sonra 750 yılında terk edildiği tahmin ediliyor. Kentin çevresinde Mayalar da var fakat Mayalarda bu kenti inşa edecek kadar bir teknoloji yok. Zaten onlar da buraya “Değerli Adama Yeri” diyorlar. İsmi biraz insanı ürkütüyor değil mi? Ne adıyordu mayalar acaba? İnsan olmasın sakın…

Teotihuacan, modern şehirler gibi gerçekten büyük bir alana kurulmuştur. Kuzeyden güneye 3 km uzunluğunda ve 40 metre genişliğinde gösterişli bir caddesi vardır ve günümüzde Ölüler Yolu (Ne kadar da sempatik) adıyla bilinmektedir. Bu yolun her iki tarafında piramitler ve tapınaklar bulunur. Cadde kuzeye doğru 30 metreye yakın yükselerek , güney yönunden gelen birinin yolu göğe doğru yükseldiğini düşündürtür. Yolun aşağısında duran birinin eşit yüksekliklerden oluşan basamakların, göğe doğru uzanan sonsuz bir merdiven olduğunu ve Ay piramidi ile sonlandığını düşünmesini sağlar. Ölüler Yolu Ay Piramidi ile sona erer. Ölüler Yolunun sol tarafında Güneş tapınağı bulunmaktadır. Doğu tarafında ise 3. Büyük tapınak Quetzalcoatl bulunmaktadır.

Bu şehrin gizemleri ve hala cevabı bulunamamış sorular şunlardır:

1-) Teotihuacan ya da tanrılar kentiyle ilgili en büyük gizem burada yaşayan insanlar bir anda nereye gitti? (Bu olayın bir benzeri de Machu Pichu da yaşanmış detaylar için tıklayın)

2-) Teotihuacan kentindeki yapıların konumları, Gize’deki piramitler gibi Orian Takımyıldızının yerdeki yansıması olacak biçimde ve aynı zamanda, Queatzalcoatl Tapınağı’ndan hareketle gezegenlerin yerdeki yansıması olacak biçimde düzenlenmesi bir rastlantı mıdır?

3-) Arkeologlar 1906’da Güneş Piramidi’nin belirli bir yüksekliğinde ve ayrıca tapınaklarda kara mika kaplamalarının olduğunu saptamışlardır ki, bölgeye kara mika mineralinin elde edilebileceği en yakın yer Güney Amerika kıtasındaki Brezilya’dır. Bu kara mika kaplamaları Tanrılar Şehrine nasıl ulaşmıştır?

Kaynak:
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Marmaris Kalesi efsanesi

Marmaris Kalesi efsanesi

Temmuz 21, 2017
1.147 views
Truva atı nerededir? Truva atı hikayesi

Truva atı nerededir? Truva atı hikayesi

Haziran 23, 2017
5.306 views
Peri Bacaları efsanesi

Peri Bacaları efsanesi

Nisan 16, 2016
6.836 views
Yunanistan Türkleri bekliyor!

Yunanistan Türkleri bekliyor!

Nisan 15, 2016
2.858 views
Bozcaada Ege denizinin incisi

Bozcaada Ege denizinin incisi

Aralık 23, 2015
2.509 views
Galata Kulesi’nin Tüyler Ürperten Efsanesi

Galata Kulesi’nin Tüyler Ürperten Efsanesi

Ağustos 5, 2015
12.432 views
Bu ülkede herkesin 3-4 tane arabası var!

Bu ülkede herkesin 3-4 tane arabası var!

Temmuz 22, 2015
12.342 views
Vizesiz Yunan adaları turu mümkün mü?

Vizesiz Yunan adaları turu mümkün mü?

Temmuz 22, 2015
13.643 views