Anıtkabir’in özellikleri ve sırları

Kız kumu efsanesi – Kız kumu hikayesi

Marmaris Kalesi efsanesi

Truva atı nerededir? Truva atı hikayesi

Kapadokya’daki yer altı şehirlerini kimler neden yapmış?

İlginç yapılar, Kapadokya Mayıs 3, 2015
10.235 views

kapadokya-yer-alti-sehirleri

Kapadokya’daki yer altı şehirlerini görenler bilirler insan içeriye girdiği anda ufak çaplı bir şok yaşıyor. Daha sonra da bu şokunuz yavaş yavaş hayranlığa doğru dönüşüyor derken zaten gezi bitiyor 🙂

Peki şimdi her şeyi bir kenara bırakalım. İşte havalandırmasını nasıl yapmışlar, etrafı nasıl görüyorlardı vs vs bunları görmezden gelelim ve düşünelim bu insanlar yer yüzünde rahat rahat yaşamak varken neden böyle bir işe kalkıştılar? Hem zahmetli hem de yaşam kalitesi olarak çok zor. Neden bu Kapadokya Yer Altı Şehirlerini inşa etme ihtiyacı duydular?

Kapadokya Yeraltı Şehirleri Nasıl inşa edildi?

Bölgenin belki yüz belki bin yıl önce büyük bir volkanik patlamaya şahit olduğu düşünülüyor. Çünkü Bölge tamamen tüflerle kaptı. Bu arada tüf volkanik patlama sırasında etrafa yayılan ve kuruduğunda kolayca şekil alabilen toprak yapısına verilen isim. Zaten peri bacalarının oluşumundaki sır da bu.

Kapadokya Yeraltı şehirleri neden inşa edildi?

Bu soruyu kendi dürtülerimizi biraz düşünsek bulabiliriz aslında. Hangimiz olursak olalım istisnasız hepimizin önceliği hayatta kalmaktır. Bu dürtü bizi geliştirir, çalıştırır, düşündürür vs. Hayatta kalmak için yemek yersiniz. Yemek yemek için çalışırsınız. Evlerde yaşıyorsunuz çünkü etrafı kapalı. Güven istiyorsunuz. Bunu da hayatta kalmak için yapıyorsunuz. Bunu yaparken bazen fark ederek, bazen de fark etmeyerek yapıyorsunuz.

İnsan çevresindeki materyalleri hayatta kalmak için en iyi kullanabilen canlılardan biridir. Şuan çoğumuz apartmanlarda yaşıyoruz eskiden çoğumuz toprak evlerde ya da mağaralarda yaşıyorduk. Kısaca bulunduğumuz bölgenin şartlarına göre kendimizi güvenceye alıyoruz. İşte Kapadokya da aynen bu şekilde yapılmış devasa kentler. Kolayca oyulabilen tüf yapısı yeraltı kentleri yapmak için müthiş bir malzeme veriyor.

Tehdit hayvanlar değil!

Kapadokya Anadolu ve Kafkasya bölgelerinin inşa kültürünün sadece bir örneği. Asla tek örneği değil. Bu topraklarda yaşayan insanlar yeraltı tünelleriyle hep haşir neşir olmuşlar. Tarih boyunca en kanlı savaşlara tanık olan topraklar olarak savunma kültürünün bu kadar gelişmesi garip karşılanmaz sanırım. Bu yapılar savunma için yapıldı fakat az önce söylediğim gibi tehdit diğer insanlardı. Mağara adamları gibi asla hayvanlardan korunma vs güdüsü yoktu.

Kapadokya yeraltı şehirleri ne zaman inşa edildi?

İlk kim neden yapmış bilinmiyor fakat her gelen biraz daha kazıp geliştirmiş. Öyle ki Kapadokya’da tam 30 bin kişinin yaşamasına imkan tanıyan yer altı şehirleri var. Zamanında hititler kullanmış sonra Anadoluda’ki ilk Hristiyanlar Arap akınlarından korunmak için kullanmış. Sonra Selçuklular burayı askeri üs olarak kullanmış derken günümüze kadar gelmiş. Günümüzde tabi ki sadece müze 🙂

yeralti-sehri

Kaynak: Gezegeni Gez
Yorumlar

Yazıya 2 yorum yapılmış.

  1. sefa Nisan 1, 2016

    çokiyi

  2. sefa Nisan 1, 2016

    iyiyi

İlginizi Çekebilir
Truva atı nerededir? Truva atı hikayesi

Truva atı nerededir? Truva atı hikayesi

Haziran 23, 2017
4.341 views
Peri Bacaları efsanesi

Peri Bacaları efsanesi

Nisan 16, 2016
6.243 views
Galata Kulesi’nin Tüyler Ürperten Efsanesi

Galata Kulesi’nin Tüyler Ürperten Efsanesi

Ağustos 5, 2015
11.856 views
Kapadokya Gezisi Büyülü Anılar

Kapadokya Gezisi Büyülü Anılar

Haziran 26, 2015
1.737 views
Mimar Sinan’ın büyük sırrı

Mimar Sinan’ın büyük sırrı

Haziran 18, 2015
17.605 views
Kremlin Sarayı zannedilen katedral!

Kremlin Sarayı zannedilen katedral!

Mayıs 20, 2015
4.597 views
Yazarımız olmak ister misiniz?

Yazarımız olmak ister misiniz?

Mayıs 12, 2015
2.209 views