Anıtkabir’in özellikleri ve sırları

Kız kumu efsanesi – Kız kumu hikayesi

Marmaris Kalesi efsanesi

Truva atı nerededir? Truva atı hikayesi

İşte Yüzüklerin Efendisi’ndeki Shire köyünün gerçek hali

İlginç Yerler Nisan 30, 2015
4.074 views

hobbiton-köyü-6

Yüzüklerin Efendisi fanları kitabın efsanevi güzellikteki Hobit Köyü Shire’ı çok çok iyi bilirler. Ama şunu söyliyeyim bu köye aşık olmak için Yüzüklerin efendisini okumanıza gerek yok. fotoğraflarıyla bile mesafe tanımaksızın açık olabilirsiniz bu güzelliğe.

Efendim Yüzüklerin Efendisi’nin yapım ekibi filmindeki Shire köyünü bulmak için tüm dünyayı resmen talan etmiş. Sonra da acaba animasyonla mı yapsak etsek derken birden Yeni Zellanda’nın Matamata yakınlarında bir köy bulmuşlar. Bölgedeki büyüleyici manzarayı anlatmaya gerçekten kelimeler kifayetsiz kalır. Şuan müze gibi sergilenen bu setin içerisinde bir de çiftlik var. Eğer yolunuz düşerse bu kuzularla oynayabilirsiniz de. Ama mangal yakmak yok 🙂

E böyle bir güzellik var turizm de var sizce girişimci Yeni Zellandalı arkadaşlar bunu görmezden gelirler mi? Tabi ki hayır. Hemen açmışlar hediyelikçi dükkanlarını. Yüzüklerin efendisi ürünleri vs satıyorlar. Kendiniz Yüzüklerin Efendisi hayranı değilseniz bile bir arkadaşınız varsa ona Shire’dan bir hobbit piposu getirmenin ne kadar önemli olduğunu tahmin bile edemezsiniz.

Hediyelik almak istemezseniz de köyün içinde bir de hobbit kafesi var. Burada Gandalf gibi şöyle güzel bir pipo içebilirsiniz 🙂

Hobbit köyüne nasıl gidilir?

Eğer bu güzelliğin fotoğraflarını görmek size yetmediyse işe Yeni Zellanda vizesi için başvurmakla başlayabilirsiniz. Malesef bizden vize istiyorlar ama çok da zorlamıyorlar. Köye gitmek için Matamata’ya gitmeniz lazım. Bu destinasyon için de en uygun havaalanı Auckland. Ve güzel haber THY’nin Auckland’a her gün düzenli uçuşları var.

Aşağıda bizim bulduğumuz köyün fotoğrafları var. Ama google görsellerde Hobbiton diye bir arama yaptığınız anda milyonlarcasına da ulaşabilirsiniz.

Kaynak:
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.