Anıtkabir’in özellikleri ve sırları

Kız kumu efsanesi – Kız kumu hikayesi

Marmaris Kalesi efsanesi

Truva atı nerededir? Truva atı hikayesi

İstanbul’un isimden yana en bahtsız semti

İlginç Yerler, İstanbul Mayıs 12, 2015
2.148 views

bakirkoy

İstanbul’un en meşhur semtlerinden biri de hepimizce malum, Bakırköy’dür. Hatta hayatında hiç İstanbul’a gelmemiş biri bile bu semtin adını en azından Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları hastanesiyle duymuştur. Peki bu meşhur semtin adı nereden geliyor? Bakırköy adı nereden geliyor?

Bakırköy adını nereden almış?

Aslında bu semtin kaderi olsa gerek hep tuhaf isimlerle anılmış. Mesela Bizans’ın ilk döneminde Bakırköy’ün adı Yedinci’ymiş. Yani Septimum. Sebebi de şu: Şimdi Bizanslılar Ayasofya’daki Milyon taşını dünyanın merkezi olarak kabul ediyorlar. Bakırköy’ün de bu taşa uzaklığı Roma miline göre 7 mil. E o zaman buranın adı da Yedinci yani Septimum olsun demiş geçmiş adamlar.

Bizans’ın son döneminde artık Ayasofya’nın dünyanın merkezi olduğu iddiasından vazgeçmiş olmalılar ki semtin adını değiştirmişler. Bakırköy’e Makri Khora ya da Makri Khori demişler. Osmanlı da fetihten sonra ellememiş bu ismi ta ki 1925’e kadar.

Bakırköy ismini aldığı an

Başta dedik ya isimlerden yana talihsiz diye. 1925 yılında alınan bir kararla tüm şehirlerin adı Türkçeleştirilmeye başlanıyor. Sıra bu semte geldiğinde sanırız söyleme şeklini benzeterek Makri Khori’yi Bakırköy yapmışlar. Bu arada Makri Khori uzak köy demek.

Kaynak: gezegenigez
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.