Anıtkabir’in özellikleri ve sırları

Kız kumu efsanesi – Kız kumu hikayesi

Marmaris Kalesi efsanesi

Truva atı nerededir? Truva atı hikayesi

İsim geçmişi Orhan Gazi’ye kadar uzanan İstanbul semti!

İlginç Yerler, İstanbul Mayıs 13, 2015
2.025 views

erenkoy

Bugün egzos kokuları ve beton yığınlarıyla dolu olan İstanbul’un her köşesi gibi Erenköy’ün de eski halinden eser yok artık. Eski halinden derken kastım 5-10 sene değil. Epeyce eski hali Orhan Gazi dönemi 🙂 O dönemde buralar baştan sona üzüm bağlarıyla doluymuş. Ayrıca meşhur bir erenin etrafındaki insanlarla…

Erenköy adı nereden geliyor

Orhan Gazi döneminde ve hatta sonrasında da Osmanlı sınır boylarının hemen ilerisine akınlar düzenlerdi. Bu akınlarla fethetmek istediği bölgeleri hem tanır, hem yorar, hem de müslümanlaştırırdı. Bunu da yarı derviş yarı asker olan erenlerle yapardı. Biz akıncı da diyoruz.

İşte şimdi bizim Erenköy dediğimiz bu bölgede de Ormanlı beyliğinin uç akınlarını yapan akıncılar yaşıyordu. Bölgedeki dervişlerin başında da o dönemde Eren Baba dedikleri bir zat vardı. Bu zat öyle sevildi ki öldükten sonra bile burası hep onun adıyla anıldı.

İsmin resmileşmesi

1800’lerin sonuna doğru Osmanlı demiryolları inşasında atağa kalkmaya başlamıştı. Bölgeden daha önce de bir tren yolu geçiyordu ama durak inşa edilmemişti. Erenköy’ün aşağı tarafına bir durak kuruldu. Durağa Erenköy adını verdiler. Yıllar içinde durağın etrafında yerleşim çoğalmaya başladı ve durak çevresi Erenköy gerçek Erenköy ise İçerenköy olarak anılmaya başlandı.

Kaynak: Gezegenigez
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.