Anıtkabir’in özellikleri ve sırları

Kız kumu efsanesi – Kız kumu hikayesi

Marmaris Kalesi efsanesi

Truva atı nerededir? Truva atı hikayesi

İnsanlık tarihinin en eski yapısı bilin bakalım nerede?

İlginç Yerler, İstanbul Nisan 28, 2015
2.544 views

İnsanlık tarihinin yeniden yazılmasına sebep olan inanılmaz kent. Eğer insanlık tarihinin avcılık – toplayıcılık – tarım – yerleşik düzen – dinler şeklinde linear bir yapıyla devam ettiğini zannediyorsanız (herkes böyle zannediyordu) Göbeklitepe tüm bildiklerinizi altüst edecek.

İlk bilmemiz gereken şey şu: Göbeklitepe bir ibadet merkezi. Olabilir diyebilirsiniz. Fakat bu mekan İngiltere’deki Stonehenge’den tam 7000, Mısır Piramitlerindense tam 7500 yıl eski! Yapım tarihi MÖ 10 bin yılına kadar uzanıyor! Biz linear tarih algımızdan dolayı insanlığın o tarihlerde sadece toplayıcılık ve avcılık yapan mağara adamları olduğunu sanıyorduk fakat işin böyle olmadığını bize Göbeklitepeliler gösteriyor. Şöyle ki; tapınakta ciddi tarım bilgisi gerektiren buğday kalıntılarına bile rastlanılıyor.

İnsanlık tarihinin en eski yapısı

Göbeklitepe bulunmadan önce insanlık tarihinin en eski yapısı İngiltere’deki Stonehedge olarak biliniyordu. Fakat Göbeklitepe, bu yapıdan öyle bir iki yıl da değil tam 7000 yıl daha eski! Eskiliği konusunda ve eskiliğinin ne kadar önemli olduğu konusunda yeterli bilgiyi verdik sanırım. İsterseniz şimdi yapının teknik özellikleri ve nasıl yapıldığıyla ilgili tarafına geçelim.

Göbeklitepe nasıl inşa edildi?

Şimdi bildiğimiz tarihe göre Göbeklitepe’nin inşa edildiği dönemde insanoğlu bitki toplayan ve hayvanları avlayan küçük gruplar halinde yaşıyordu. Makina, gelişmiş alet edevat vs de yapamıyorlardı diye biliyoruz. Kayalık bölgelerden, büyük sütunların ve ağır taşların el arabaları ve yük hayvanları olmadan 2 kilometre taşınarak Göbeklitepe’ye getirilmesi için muhtemelen tarihte insanların ilk defa bu kadar kalabalık bir şekilde bir arada olması gerekmişti.

Bu kalabalık grupların kayaların altına ağaç kütüklerini koyduğu ve büyük sütunları bu kütüklerin üzerinde yuvarladığı düşünülüyor. Fakat şu an bölge pek ağaçlık değil. Belki de eskiden böyle değildi bilemeyiz.

Mağara adamı değil sanatkar!

Biz bilinen tarih öncesi insanı saç sakal karışmış unga bungadan başka bir şey bilmeyen insanlar olarak hayal ediyoruz. “Ne sanattan anlar ne düşünceden” diye düşünüyoruz. Fakat gerçekler öyle değil. Onlar sadece mağara duvarlarına çöp adam çizen mağara adamları değillermiş. Göbeklitepede taşlar üzerinde kabartma olarak işlenmiş akrep, tilki, boğa, yılan, yaban domuzu, aslan, turna ve yaban ördeği figürleri var. Bir kısım arkeoloğa göre bu hayvan figürleri tapınağı ziyaret eden farklı kabilelerin sembolü olarak nitelendiriliyor.

Arkeologlar boyları 3 ile 6 metre arasında değişen T biçimindeki sütunların stilize edilmiş insan figürleri olduklarını düşünüyorlar. Sütunlar üzerine yansıtılan diğer figürlerden farklı olarak aşağı doğru iner şekilde tasvir edilen 3 boyutlu aslan kabartması dikkat çekiyor. Bu ve diğer aslan figürleri neolitik dönemde aslanların Anadolu’da yaşamış olma ihtimalini güçlendiriyor. İnsanları temsil eden T sütunlarının ağırlıkları 40 ile 60 ton arasında değişiyor.

Göbeklitepe nasıl bulundu

1983 yılında tarlasını süren Mahmut Kılıç tarlada bulduğu oymalı taşı müzeye götürdü fakat eser sıradan bir arkeolojik bulgu olarak Urfa Müzesi’nde sergilenmeye başlandı. 1963 yılında ise İstanbul Üniversitesi ve Chicago Üniversitesi ortak bir çalışma yürütmüş, bölgeyi incelemiş fakat çalışmaların üzerinde durulmamıştır.

Göbeklitepe nerede?

Bu arada gidip yerinde görmek isteyenler için Göbeklitepe, Şanlıurfa’nın 20 kilometre kuzeydoğusundaki Örencik köyü yakınlarında, yaklaşık 300 metre çapında ve 15 metre yüksekliğinde geniş görüş alanına hakim bir konumda yer almaktadır.

Kaynak: Gezegenigez
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.