Truva atı nerededir? Truva atı hikayesi

Ukrayna’ya nasıl gidilir? Ukrayna Vize kalktı mı?

İstanbul Anadolu Yakası Gezilecek Yerler Gezi Rehberi

Bodrumda Lahmacun fiyatına yurt dışı tatili mümkün!

Hasan Sabbah’ın dünyayı titrettiği kartal yuvası: Alamut Kalesi

İlginç yapılar, İlginç Yerler Nisan 30, 2015
32.450 views

alamut-kalesi

Tarih yaprakları 1000’li yılların başına geldiğinde tarih o güne kadar görmediği ve hatta belki de o günden sonra da göremeyeceği büyük bir stratejist ve süikastçiyle karşılaşmak üzereydi. Adı Hasan Sabbah… Kartal Yuvası denen Alamut kalesini komuta ediyor. Ve bu kale Haçlı Orduları başta olmak üzere Hasan Sabbah’ın kafasını kim bozarsa onun korkulu rüyası haline geliyor.

Aslında size bu yazıda kalenin şuanki halini anlatacağım fakat Hasan Sabbah’ı biraz da benden dinleyin istiyorum. Belki bu zamana kadar biraz farklı tanımışsınızdır. Hasan Sabbah, ilk bin yılın başında yaşadı. Kendi döneminin en alim insanlarındandı. Alim derken hemen aklınıza din diyanet gelmesin. Mühendislik, tarih, edebiyat vs’den bahsediyorum. O dönemde dünyadaki tek üniversite olarak kabul edilen Kum şehrinde okudu. Sınıf arkadaşları kimlerdi dersiniz? Biri Selçuklu Veziri olacak olan Nizam-ül Mülk diğeri de meşhur şair ve felsefeci Ömer Hayyam’dı.

Üniversite ya da medrese adına ne derseniz artık. Buradan mezun olduklarında Hasan Sabbah uzunca bir süre Selçuklu devletine de hizmet verdi. Selçuklu’nun ilk istihbarat teşkilatını kurdu ve başına geçti. En son Nizam-ül Mülk ile bilinmeyen bir nedenle ters düştü ve görevinden ayrıldı. Sonra da Nizam-ül Mülk dahil tüm dünyanın başına deyim yerindeyse bela oldu.

Hasan Sabbah Şiilerin İsmailiye adı verilen kolundandı. Meraklılar araştırıp bu kolun inanç sistemlerini detaylı olarak araştırabilirler. İsmaililer diğer mezhepler tarafından falan pek sevilmezdi. Hasan Sabbah da tüm ismaililere kol kanat gerdi ve aslında onları korumak için Kartal Tepesi denilen Alamut Kalesi’ni kurdu. Bir süre sonra da öyle bir güce erişti ki, tüm dünya onun adını duyduğunda destur çeker oldu.

Kale’nin şuanki hali

Alamuttt1

Alamut Kalesi Nerede?

Alamut Kalesi İsmailiyye Devletinin başkentiydi. Hazar Denizi’nin güney kıyısında yer alıyordu ki hala da öyle. Kalenin orjinal adı Aluh âmukht kalesidir meali de iki anlama gelir: Kartalın öğretisi ya da Cezalandırma yuvası. Aslında kaleyi inşa eden Hasan Sabbah değil. O başkasından fethederek almış. Kaleyi ilk inşa eden Custaniler diye bir ülkenin kralı Veşuhan İbn-i Cüstan Yani Cüstan’ın oğlu Veşuhan ibni’nin anlamını da öğrenmiş oldunuz bilmiyorsanız 🙂

Hasan Sabbah bu kaleyi Hicri 483 yılında fethediyor. Bu da Elamût isminin ebcetine denk geliyor. Bu da ilginç bir durum. Hasan Sabbah inanılmaz matematik ve mühendislik bilgisine sahip bir adam bu arada. Ayrıca siyaset ilmine de inanılmaz derecede hakim.

Alamut Kalesi şuan İran sınırları içerisinde yer alıyor. Yani ilk önce İran’a gitmelisiniz. Aşağıda haritanın tam konumunu görebilirsiniz.

https://www.google.com/maps?ll=36.443466,50.586697&z=6&t=h&hl=en&gl=US&mapclient=embed&cid=12540862371918911316

Kaynak:
Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış.

  1. Selin Mayıs 12, 2017

    Hasan Sabbah ile Nizamülmülk’ün sınıf arkadaşı olmasını bırakın, ayni üniversiteye bile gitmiş olamazlar. Çünkü aralarında 30 küsür yaş var. Hasan Sabbah O’nun huzuruna daha önceden İsmaililere verdiği bir yemin dolayısıyla ilk kez çıkmıştır ve Nizamülmülk’ü Hasan Sabbah öldürtmüştür.

İlginizi Çekebilir
Peri Bacaları efsanesi

Peri Bacaları efsanesi

Nisan 16, 2016
4.341 views
Yunanistan Türkleri bekliyor!

Yunanistan Türkleri bekliyor!

Nisan 15, 2016
2.087 views
Bozcaada Ege denizinin incisi

Bozcaada Ege denizinin incisi

Aralık 23, 2015
1.951 views
Galata Kulesi’nin Tüyler Ürperten Efsanesi

Galata Kulesi’nin Tüyler Ürperten Efsanesi

Ağustos 5, 2015
9.881 views
Bu ülkede herkesin 3-4 tane arabası var!

Bu ülkede herkesin 3-4 tane arabası var!

Temmuz 22, 2015
11.722 views
Vizesiz Yunan adaları turu mümkün mü?

Vizesiz Yunan adaları turu mümkün mü?

Temmuz 22, 2015
10.835 views
San Francisco’da Yapılacak 10 Şey

San Francisco’da Yapılacak 10 Şey

Haziran 26, 2015
2.114 views
Ramazan bayramında Paris tatili nasıl olur?

Ramazan bayramında Paris tatili nasıl olur?

Haziran 26, 2015
2.362 views