Anıtkabir’in özellikleri ve sırları

Kız kumu efsanesi – Kız kumu hikayesi

Marmaris Kalesi efsanesi

Truva atı nerededir? Truva atı hikayesi

Tam 17 bin adadan oluşan müslüman ülke: Endonezya!

Ülkeler Mayıs 15, 2015
8.153 views

endonezya-sahil

Bazı ülkeler için sırf denize kıyısı var diye deniz ülkesi gibi tanımlar yapıldığına tanık olmuşsunuzdur. Fakat Endonezya bırakın deniz ülkesi olmayı resmen denizin ta kendisi. Bu ülke tam 17 bin 508 adadan oluşuyor. Ayrıca dünyanın en kalabalık dördüncü ülkesi.

Endonezya’nın coğrafi konumu

Endonezya Cumhuriyeti Asya kıtasının hemen güneydoğusundadır. Bulunduğu bölgeye Okyanusya adı verilir. Bu arada dünyanın en kalabalık Müslüman ülkesi ünvanı da Endonezya’ya aittir. Cumhuriyet rejimi ile yönetilen Endonezya’nın başkenti Cava adasındaki Cakarta şehridir. Ülkenin sınır komşuları, Papua Yeni Gine,Doğu Timor ve Malezya’dır. Diğer komşu ülkeleri Singapur, Filipinler, Avustralya ve Andaman ve Nikobar adalarıdır.

Endonezya’nın kültürel yapısı

Dünyanın en kalabalık müslüman ülkesi Endonezya, en başta söylediğimiz gibi takımadalardan oluşuyor. Bölge Çin ile Hindistan arasındaki deniz ticaret yolunun tam ortasında yer aldığı için ilk çağlardan beri önemli bir kültür ve ticaret merkezi. Ülkede ilk başlarda Hintli tüccarların etkisiyle Budist ve Hindu krallıklar kuruldu. Ülkede çok fazla doğal kaynak da olduğu için ilk çağlardan beri farklı farklı saldırılara da maruz kaldı. Daha sonra Müslüman tüccarların bölgeye gelmesiyle, müslümanlık ciddi bir hızla yayıldı ve şuan ülkenin neredeyse tamamı müslüman.

Bu arada malesef ülke 2. dünya savaşının sonuna kadar Hollanda sömürgesiydi. 3 asır boyunca sömürge olarak kalan ülke bu savaş sonunda özgürlüğünü ilan etti.

yedinci yüzyıldan sonra Srivijaya ve Majapahit’in Çin ve Hindistan’la ticarete başlamasıyla önemli bir ticaret bölgesi haline gelmiştir. Yerel liderler ilk çağlardan beri yabancı kültür, din ve politik sistemleri yavaş yavaş özümsediler ve böylelikle Hindu ve Budist krallıklar kuruldu. Endonezya tarihi ülkedeki doğal kaynakları elde etmek isteyen yabancı güçlerin etkisinde kalmıştır. Müslüman tüccarlar bölgeye İslamı getirdiler. Avrupalı güçler ise Coğrafi keşifler ile “Baharat Adası” adı verilen Maluku’yu elde edip bölgedeki ticareti tekelleri altına almak için birbirleriyle savaştılar. Endonezya İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesiyle birlikte üç buçuk asır süren Hollanda sömürgeliğinden kurtularak bağımsızlığını elde etti. Endonezya tarihi daha sonra doğal afetler, rüşvet, bölünme, Suharto sonrası demokratikleşme süreci ve hızlı ekonomik değişikliklerle çalkantılı geçti. Şu anki Endonezya Cumhuriyeti üniter bir devlet olmakla birlikte otuzüç eyaletten oluşur.

Ülkenin sloganı “Çoklukta birlik”

ndonezya’nın “Çoklukta birlik” anlamına gelen ulusal sloganı “Bhinneka Tunggal Ika” çeşitliliğin ülkeyi şekillendirdiğini ifade eder. Çok büyük nüfusuna rağmen Endonezya, el değmemiş doğa alanlarıyla dünyanın en büyük ikinci biyoçeşitliliğine ev sahipliği yapar. Çok zengin doğal kaynaklarına rağmen günümüz Endonezya’sında fakirlik yaygındır.

Kaynak: Gezegenigez
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Yunanistan Türkleri bekliyor!

Yunanistan Türkleri bekliyor!

Nisan 15, 2016
2.846 views
Bu ülkede herkesin 3-4 tane arabası var!

Bu ülkede herkesin 3-4 tane arabası var!

Temmuz 22, 2015
12.335 views
Vizesiz Yunan adaları turu mümkün mü?

Vizesiz Yunan adaları turu mümkün mü?

Temmuz 22, 2015
13.603 views
Japonya’ya nasıl gidilir? Vize istiyor mu?

Japonya’ya nasıl gidilir? Vize istiyor mu?

Haziran 15, 2015
15.134 views
Pakistan hakkında her şey

Pakistan hakkında her şey

Mayıs 20, 2015
3.765 views
Büyülü Hint Yemekleri

Büyülü Hint Yemekleri

Mayıs 15, 2015
4.933 views
Futbol ve Samba eşittir Brezilya!

Futbol ve Samba eşittir Brezilya!

Mayıs 15, 2015
7.243 views