Ukrayna’ya nasıl gidilir? Ukrayna Vize kalktı mı?

İstanbul Anadolu Yakası Gezilecek Yerler Gezi Rehberi

Bodrumda Lahmacun fiyatına yurt dışı tatili mümkün!

Ucuz uçak bileti nasıl alınır?

Dünyanın en eski ve belki de en korkunç çölü

İlginç Yerler Mayıs 3, 2015
4.646 views

namib-desert-tree

Genel’de çöllerin sadece susuzluktan oluştuğu düşünülür değil mi? Peki dünyanın en eski çölünün (ki hala orası çöl) denize sıfır olduğunu söylesek?

Afrika’nın güneyinde yer alan, Atlas okyanusunun hemen kıyısındaki devasa kum denizi… Bölgenin yerlileri Namalar tarafından Namib olarak adlandırılan ve tüm dillere de o şekilde yerleşen ismin tam türkçesi “çok büyük”tür. Neden acaba derseniz; Atlas okyanusu kıyısınca uzanan çölün uzunluğu yaklaşık 2 bin kilometredir! Bunu şöyle hesaplayabilirsiniz: Türkiye’nin bir ucundan diğer ucu 1650 km. Yani Türkiye’den daha uzun bir çöl düşünün. Yeterince büyük sanırım.

Mekanı yeterince anladıysanız bu çölle ilgili anlatılan esrarengiz olaylara geçelim isterseniz.

Namib Çölü… Namı Diyar Cehennem Kıyıları

Evet çöller başlı başına zaten korkunç yerlerdir ama Namib Çölü’nü bu konuda bir basamak yukarı taşıyacak önemli bir özelliği var. Namib Çölünde eski denizcilerin Cehennem Kıyıları dediği, sonradan da İskelet Sahili (Skeleton Coast) denilen bir kumsal var. Kumsalda adından da anlaşılacağı gibi yüzlerce hatta binlerce insan iskeleti var!

skelaton-coast

Peki nereden geliyor bu iskeletler?

Portekizli denizcileri anlatımları şöyle ki; Eğer bu sahile yakın hareket ederseniz, bilinmeyen yerden gelen bir sis bir anda etrafınızı sarıyor! Ardından aniden ortaya çıkan rüzgar ve dalgalar geminizin yönünü değiştirmeye başlıyor ve gemiye hükmedemez hale geliyorsunuz. Geminiz sahildeki bir kayaya bindirene kadar savruluyor. Eğer kazadan sağ kurtulursanız gerçekten şanssızsınız. Evet yalnış okumadınız şanssız. Çünkü yavaş ve acılı bir ölüm sizi bekliyor. Artık burada susuz ve aç olarak güneşin altında kavrularak can veriyorsunuz

Efsanelerdeki gerçeklik payı

Şimdi bir kere şöyle bir gerçeklik var ki sahil ağzına kadar iskelet dolu ve bölgede binlerce gemi batığı var. Bunun dışında “bilinmeyen bir yerden gelen sis ve rüzgar” için de şöyle bir açıklama var. Bahsedilen İskelet sahilinin etrafında gerçekten güneyden gelen soğuk su ile ekvator bölgesinden gelen sıcak su birleşiyor ve bölgede buharlaşmaya sebep oluyor. Dolayısıyla nem çok yüksek ve sis de bu yüzden oluşuyor. Bu sıcak-soğuk karşılaşması alçak yüksek basınç dengelerini de sürekli değiştirdiği için keskin rüzgar dönüşleri yaşanıyor.

aa

Yani efsane gerçekten doğru.

Bu arada Namib çölü üzerinde neredeyse hiç insan yerleşimi bulunmamaktadır. Oldukça küçük gruplar bazı bölgelerde bulunmalarına karşın çölün genelinde yerleşim yoktur. Bu nedenle Namib’in oldukça fazla sayıda endemik (bölgeye özgü) canlı türü barındırdığı düşünülmektedir.

Kaynak:
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Bozcaada Ege denizinin incisi

Bozcaada Ege denizinin incisi

Aralık 23, 2015
1.880 views
Bu ülkede herkesin 3-4 tane arabası var!

Bu ülkede herkesin 3-4 tane arabası var!

Temmuz 22, 2015
11.613 views
Vizesiz Yunan adaları turu mümkün mü?

Vizesiz Yunan adaları turu mümkün mü?

Temmuz 22, 2015
10.165 views
San Francisco’da Yapılacak 10 Şey

San Francisco’da Yapılacak 10 Şey

Haziran 26, 2015
2.067 views
Ramazan bayramında Paris tatili nasıl olur?

Ramazan bayramında Paris tatili nasıl olur?

Haziran 26, 2015
2.315 views
En iyi korku filmi hangisi? İşte liste

En iyi korku filmi hangisi? İşte liste

Haziran 19, 2015
4.534 views
Gezegenin en iyi 10 filmi

Gezegenin en iyi 10 filmi

Haziran 18, 2015
3.548 views