Anıtkabir’in özellikleri ve sırları

Kız kumu efsanesi – Kız kumu hikayesi

Marmaris Kalesi efsanesi

Truva atı nerededir? Truva atı hikayesi

Dünyanın en eski ve belki de en korkunç çölü

İlginç Yerler Mayıs 3, 2015
7.213 views

namib-desert-tree

Genel’de çöllerin sadece susuzluktan oluştuğu düşünülür değil mi? Peki dünyanın en eski çölünün (ki hala orası çöl) denize sıfır olduğunu söylesek?

Afrika’nın güneyinde yer alan, Atlas okyanusunun hemen kıyısındaki devasa kum denizi… Bölgenin yerlileri Namalar tarafından Namib olarak adlandırılan ve tüm dillere de o şekilde yerleşen ismin tam türkçesi “çok büyük”tür. Neden acaba derseniz; Atlas okyanusu kıyısınca uzanan çölün uzunluğu yaklaşık 2 bin kilometredir! Bunu şöyle hesaplayabilirsiniz: Türkiye’nin bir ucundan diğer ucu 1650 km. Yani Türkiye’den daha uzun bir çöl düşünün. Yeterince büyük sanırım.

Mekanı yeterince anladıysanız bu çölle ilgili anlatılan esrarengiz olaylara geçelim isterseniz.

Namib Çölü… Namı Diyar Cehennem Kıyıları

Evet çöller başlı başına zaten korkunç yerlerdir ama Namib Çölü’nü bu konuda bir basamak yukarı taşıyacak önemli bir özelliği var. Namib Çölünde eski denizcilerin Cehennem Kıyıları dediği, sonradan da İskelet Sahili (Skeleton Coast) denilen bir kumsal var. Kumsalda adından da anlaşılacağı gibi yüzlerce hatta binlerce insan iskeleti var!

skelaton-coast

Peki nereden geliyor bu iskeletler?

Portekizli denizcileri anlatımları şöyle ki; Eğer bu sahile yakın hareket ederseniz, bilinmeyen yerden gelen bir sis bir anda etrafınızı sarıyor! Ardından aniden ortaya çıkan rüzgar ve dalgalar geminizin yönünü değiştirmeye başlıyor ve gemiye hükmedemez hale geliyorsunuz. Geminiz sahildeki bir kayaya bindirene kadar savruluyor. Eğer kazadan sağ kurtulursanız gerçekten şanssızsınız. Evet yalnış okumadınız şanssız. Çünkü yavaş ve acılı bir ölüm sizi bekliyor. Artık burada susuz ve aç olarak güneşin altında kavrularak can veriyorsunuz

Efsanelerdeki gerçeklik payı

Şimdi bir kere şöyle bir gerçeklik var ki sahil ağzına kadar iskelet dolu ve bölgede binlerce gemi batığı var. Bunun dışında “bilinmeyen bir yerden gelen sis ve rüzgar” için de şöyle bir açıklama var. Bahsedilen İskelet sahilinin etrafında gerçekten güneyden gelen soğuk su ile ekvator bölgesinden gelen sıcak su birleşiyor ve bölgede buharlaşmaya sebep oluyor. Dolayısıyla nem çok yüksek ve sis de bu yüzden oluşuyor. Bu sıcak-soğuk karşılaşması alçak yüksek basınç dengelerini de sürekli değiştirdiği için keskin rüzgar dönüşleri yaşanıyor.

aa

Yani efsane gerçekten doğru.

Bu arada Namib çölü üzerinde neredeyse hiç insan yerleşimi bulunmamaktadır. Oldukça küçük gruplar bazı bölgelerde bulunmalarına karşın çölün genelinde yerleşim yoktur. Bu nedenle Namib’in oldukça fazla sayıda endemik (bölgeye özgü) canlı türü barındırdığı düşünülmektedir.

Kaynak:
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Futbol ve Samba eşittir Brezilya!

Futbol ve Samba eşittir Brezilya!

Mayıs 15, 2015
7.417 views
Dünyanın En Meşhur 20 Antik Alanı

Dünyanın En Meşhur 20 Antik Alanı

Haziran 26, 2015
1.983 views
Çengelköy adı nereden geliyor?

Çengelköy adı nereden geliyor?

Mayıs 13, 2015
3.562 views
Kremlin Sarayı zannedilen katedral!

Kremlin Sarayı zannedilen katedral!

Mayıs 20, 2015
5.291 views
İstanbul’un Yaz Gezi Rehberi

İstanbul’un Yaz Gezi Rehberi

Haziran 26, 2015
1.935 views
A ‘dan z ‘ye tüp bebek

A ‘dan z ‘ye tüp bebek

Ağustos 24, 2015
1.625 views