Anıtkabir’in özellikleri ve sırları

Kız kumu efsanesi – Kız kumu hikayesi

Marmaris Kalesi efsanesi

Truva atı nerededir? Truva atı hikayesi

Çengelköy adı nereden geliyor?

İlginç Yerler, İstanbul Mayıs 13, 2015
3.319 views

villa-bosphorus

Çengelköy adını nereden alıyor? sorusunun birkaç farklı cevabı bulunsa da biz aklımıza en yakın gelen iki rivayeti sizlerle paylaşmak istiyoruz. Ama önce Çengelköy’ün nerede olduğundan kısaca bahsetsek fena olmaz.

Çengelköy nerede?

Çengelköy, Beykoz’a giderken boğaz yolunun üstünde kalan Üsküdar’ın bir semti. Şöyle tarih etmek daha kolay olur sanırız: Avrupa yakasından Anadolu yakasına baktığınızı düşünün. Boğaz köprüsünün sol tarafından başlarsanız hemen ayağın solundaki semtin adı, Beylerbeyi, sola doğru Beylerbeyi’nden sonraki semt ise Çengelköy. Eskiden hıyarıyla meşhur olan Çengelköy, şimdilerde dizileriyle meşhur. Televizyonda gördüğünüz pek çok dizi Çengelköy sokaklarında ve yalılarında çekiliyor.

Çengelköy adını nereden alıyor?

Biz gelelim esas konumuz olan, bu güzel semtin adını nereden aldığına. Hepinizin tahmin edeceği üzere semt öyle dün kurulmuş yeni bir semt değil. Eski tarihlerden bu yana çok önemli bir konuma ve değere sahip. Mesela semte Bizans döneminde İmparator Justinyen’in karısının adını vermişler. O derece önemli ve güzel bir yer burası.

Neyse lafı uzatmayalım semtin Bizans’taki adı, Jüstinyen’in karısı Sophia’ya ithafen Sophianea’ydı. 11. yüzyıl sırasında yapılan yazışmalarda buranın adı Singelköy diye geçmeye başlamış. Sophianea’dan türemiş olduğunu düşünebilirsiniz ama aslında bu isim patrikliğe aday olanlara verilen Singelos unvanından geliyor. Belki de bu semtten çok aday çıkıyordur. Ya da burada kalıyorlardır. Singelköy’ün zaman içinde Çengelköy olduğu anlatılan rivayetlerden biri.

Anlatılan ikinci rivayet ise bizim aklımıza en yatanı. Şöyle ki Osmanlı döneminde kaptan-ı deryalığa kadar yükselen Çengeloğlu Tahir Paşa burada oturuyormuş ve bu sebeple semte Çengelköy denmeye başlanmış. Bir de bu bölgede çapa üretimi yapılıyormuş. Çapanın bir adı da çengel. o yüzden de Çengelköy deniliyordu diyen de var.

Kaynak: gezegenigez
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.