Anıtkabir’in özellikleri ve sırları

Kız kumu efsanesi – Kız kumu hikayesi

Marmaris Kalesi efsanesi

Truva atı nerededir? Truva atı hikayesi

Çemberlitaş’ın sırrı… Çemberlitaş’ın altında bakın ne var!

İlginç yapılar, İlginç Yerler, İstanbul, Şehirler Nisan 16, 2016
6.715 views

cemberlitş sütunu

İstanbul’un en ilginç yapılarından biri hiç şüphesiz Sultanahmet’te yer alan Çemberlitaş’tır. İstanbul’lular pek çok defa bu yapının yanından geçmiştir. Peki bu yapının sırlarını ve efsanesini biliyor musunuz?

Çemberlitaş nerede?

Çemberlitaş, Beyazıt’tan SultanAhmet’e Yeniçeri caddesinden doğru inerken, o dar tarihi caddenin sol evresinden ilerliyorsunuz hemen tranvay durağının kalabalığını geçtikten sonra geniş bir alan açılır ve Çemberlitaş selamlar sizi.

Kırmızıya yakın bir mermer sütunun çevreyi çemberlerle çevrili olan bu taşın tarihine uzanalım. İmparator Konstantin bu sütunu Roma’daki Apollan tapınağından söktürerek, Forum Konstantin’e diktirir yani bugünkü yerine. İlk yapıldığında sütunun üstünde güneşi selamlayan Apollon heykeli vardı. Fakat Konstantin 330 senesinde anıtı İstanbul’a diktirirken kendi heykelini sütunun üstüne koydurmuştur. Ardından bu geleneği Bizans İmparatorları Julianus ve Thedosius sürdürerek kendi heykellerini bu sütuna diktirmiş.

1081’de üzerine yıldırım düşer

Tarih 1081 gösterirken Apollon’un babası Zeus’un siniri bozmuş olmalı ki şimşek isabet etmiş heykele, Heykel yanarken sütun ağır hasar almıştır. I. Aleksios Komnenos sütunu onarım ettirerek üstüne kendi heykeli yerine eski haritalarda çok göreceğiniz Çemberlitaş üstündeki haç heykelini koyduracaktır.

İstanbul’un fethinden sonra üstündeki haç indirilmiştir. 1470’li senelerde Yavuz Sultan Selim döneminde ilk tadilat gerçekleşir. Sütun II. Ahmet döneminde çıkan büyük bir yangınla ağır hasar alır ve çevreyi demir çemberlerle çevrilir. O gün bugündür o sütuna Çemberlitaş adı verilir. Anıtın Roma’da Apollon sütunu ile başlayan kaderi İstanbul’da Çemberlitaş olarak devam etmiştir.

Çemberlitaş ölümsüzlüğün kapısıdır iddası!

Çemberlitaş’ın, İstanbul’un yedi tepesinden birine dikilmesiyle ne kadar ehemmiyet arz ettiğini anlayabiliriz. Öyle ki o taş Avrupa’nın dört bir yerinden insanları canı pahasına yanına getirtmiştir. Tarih kitaplarında anlatıldığına göre haçlı muhaberelerinde Avrupa’da asker toplamak üzere rahipler doğrulusunda başlatılan kampanyada Çemberlitaş’ın altında Hz. İsa’nın mübarek kadehinin bulunduğu ve o kadehten içenin ölümsüz olacağı söylentisi binlerce savaşçıyı o yollara dökmüş. Bizans İmparatorunun kentin kapılarını şunlara açmasıyla da kent ağır hasar almıştır. Ayasofya’da ki mozaik prinç levhaların alt kısımlarının eksik bulunduğunu fark etmişinizdir. O eksiklikler bu yağmadan kaynaklanmıştır.

Haçlı askerleri onları altın sanıp erişebildikleri yere kadar yağmalamıştır. Peki Çemberlitaş nasıl oldu da İsa’nın mübarek kadehini bünyesine aldı. Bu husustaki rivayelerin en fazla tanınanı ise şudur:

Konstantinus’un validesinin adı Helena isminde bir kadındır. Helana Kudüs’ü ziyarete gittiğinde orada Kemame isminde bir kilise inşa ettirir. Hristiyanlar da ona kendilerince mukaddes olan Hz. İsa’nın üstüne gerildiği salibin parçalarını, ellerine ve ayaklarına vurulan mıhları ve birtakım mucizelere ait yapıtlari getirip sunarler. O da, şunları alıp oğlu Konstantinus’a armağan olarak gdolayır. Konstantinus tazimle şunları alıp, hazinesine gdolayır.

Zamanla kendisinden sonra ileriki hükümdarların bu kutsal yapıtlarin kadrini bilmeyip saybesin eksiklik edebilecekleri, bunun da büyük günah olacağı aklına gelir. Yerin altına taştan dayanıklı bir hücre inşa edilmesini ve bu yapıtlarin o bölgeye konmasını emreder. Sonra da üstüne halen sahip olunan olan Çemberlitaş’ı işaret olması için diker.

Efsane denir ama…

Her ne kadar efsane denilsede bundan birkaç sene evveline kadar tadilatta olan ve üstünden birkaç sene süresince kaldırılmayan iskele ile senelerce dışarıya kapalı bir görüntü sergileyen Çemberlitaş için o senelerde da bir söylenti gezmektaydı toplum arasında! Bin seneler evvel haçlı askerlerini getirten bu taş bu seferde restarasyon bahanesiyle kadehi arıyorlar denilmesine neden oldu.

Çemberlitaş İstanbul’a dİkilen mühim taşların şüphesiz ilk haftalarında gelir. Çkısmındaki yapılar biraz görkemini zedelese de asıl bence zararı halkımızın bu taş ile ilgili neredeyse hiç bilgili olmaması vermektedir..!

Kaynak:
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Marmaris Kalesi efsanesi

Marmaris Kalesi efsanesi

Temmuz 21, 2017
1.124 views
Truva atı nerededir? Truva atı hikayesi

Truva atı nerededir? Truva atı hikayesi

Haziran 23, 2017
5.193 views
Peri Bacaları efsanesi

Peri Bacaları efsanesi

Nisan 16, 2016
6.776 views
Yunanistan Türkleri bekliyor!

Yunanistan Türkleri bekliyor!

Nisan 15, 2016
2.846 views
Bozcaada Ege denizinin incisi

Bozcaada Ege denizinin incisi

Aralık 23, 2015
2.499 views
Galata Kulesi’nin Tüyler Ürperten Efsanesi

Galata Kulesi’nin Tüyler Ürperten Efsanesi

Ağustos 5, 2015
12.384 views
Bu ülkede herkesin 3-4 tane arabası var!

Bu ülkede herkesin 3-4 tane arabası var!

Temmuz 22, 2015
12.335 views
Bunlar da var!
Vizesiz Yunan adaları turu mümkün mü?

Vizesiz Yunan adaları turu mümkün mü?

Temmuz 22, 2015
13.603 views
Çengelköy adı nereden geliyor?

Çengelköy adı nereden geliyor?

Mayıs 13, 2015
3.318 views
İstanbul’un Yaz Gezi Rehberi

İstanbul’un Yaz Gezi Rehberi

Haziran 26, 2015
1.884 views