Ukrayna’ya nasıl gidilir? Ukrayna Vize kalktı mı?

İstanbul Anadolu Yakası Gezilecek Yerler Gezi Rehberi

Bodrumda Lahmacun fiyatına yurt dışı tatili mümkün!

Ucuz uçak bileti nasıl alınır?

Çemberlitaş’ın sırrı… Çemberlitaş’ın altında bakın ne var!

İlginç yapılar, İlginç Yerler, İstanbul, Şehirler Nisan 16, 2016
4.763 views

cemberlitş sütunu

İstanbul’un en ilginç yapılarından biri hiç şüphesiz Sultanahmet’te yer alan Çemberlitaş’tır. İstanbul’lular pek çok defa bu yapının yanından geçmiştir. Peki bu yapının sırlarını ve efsanesini biliyor musunuz?

Çemberlitaş nerede?

Çemberlitaş, Beyazıt’tan SultanAhmet’e Yeniçeri caddesinden doğru inerken, o dar tarihi caddenin sol evresinden ilerliyorsunuz hemen tranvay durağının kalabalığını geçtikten sonra geniş bir alan açılır ve Çemberlitaş selamlar sizi.

Kırmızıya yakın bir mermer sütunun çevreyi çemberlerle çevrili olan bu taşın tarihine uzanalım. İmparator Konstantin bu sütunu Roma’daki Apollan tapınağından söktürerek, Forum Konstantin’e diktirir yani bugünkü yerine. İlk yapıldığında sütunun üstünde güneşi selamlayan Apollon heykeli vardı. Fakat Konstantin 330 senesinde anıtı İstanbul’a diktirirken kendi heykelini sütunun üstüne koydurmuştur. Ardından bu geleneği Bizans İmparatorları Julianus ve Thedosius sürdürerek kendi heykellerini bu sütuna diktirmiş.

1081’de üzerine yıldırım düşer

Tarih 1081 gösterirken Apollon’un babası Zeus’un siniri bozmuş olmalı ki şimşek isabet etmiş heykele, Heykel yanarken sütun ağır hasar almıştır. I. Aleksios Komnenos sütunu onarım ettirerek üstüne kendi heykeli yerine eski haritalarda çok göreceğiniz Çemberlitaş üstündeki haç heykelini koyduracaktır.

İstanbul’un fethinden sonra üstündeki haç indirilmiştir. 1470’li senelerde Yavuz Sultan Selim döneminde ilk tadilat gerçekleşir. Sütun II. Ahmet döneminde çıkan büyük bir yangınla ağır hasar alır ve çevreyi demir çemberlerle çevrilir. O gün bugündür o sütuna Çemberlitaş adı verilir. Anıtın Roma’da Apollon sütunu ile başlayan kaderi İstanbul’da Çemberlitaş olarak devam etmiştir.

Çemberlitaş ölümsüzlüğün kapısıdır iddası!

Çemberlitaş’ın, İstanbul’un yedi tepesinden birine dikilmesiyle ne kadar ehemmiyet arz ettiğini anlayabiliriz. Öyle ki o taş Avrupa’nın dört bir yerinden insanları canı pahasına yanına getirtmiştir. Tarih kitaplarında anlatıldığına göre haçlı muhaberelerinde Avrupa’da asker toplamak üzere rahipler doğrulusunda başlatılan kampanyada Çemberlitaş’ın altında Hz. İsa’nın mübarek kadehinin bulunduğu ve o kadehten içenin ölümsüz olacağı söylentisi binlerce savaşçıyı o yollara dökmüş. Bizans İmparatorunun kentin kapılarını şunlara açmasıyla da kent ağır hasar almıştır. Ayasofya’da ki mozaik prinç levhaların alt kısımlarının eksik bulunduğunu fark etmişinizdir. O eksiklikler bu yağmadan kaynaklanmıştır.

Haçlı askerleri onları altın sanıp erişebildikleri yere kadar yağmalamıştır. Peki Çemberlitaş nasıl oldu da İsa’nın mübarek kadehini bünyesine aldı. Bu husustaki rivayelerin en fazla tanınanı ise şudur:

Konstantinus’un validesinin adı Helena isminde bir kadındır. Helana Kudüs’ü ziyarete gittiğinde orada Kemame isminde bir kilise inşa ettirir. Hristiyanlar da ona kendilerince mukaddes olan Hz. İsa’nın üstüne gerildiği salibin parçalarını, ellerine ve ayaklarına vurulan mıhları ve birtakım mucizelere ait yapıtlari getirip sunarler. O da, şunları alıp oğlu Konstantinus’a armağan olarak gdolayır. Konstantinus tazimle şunları alıp, hazinesine gdolayır.

Zamanla kendisinden sonra ileriki hükümdarların bu kutsal yapıtlarin kadrini bilmeyip saybesin eksiklik edebilecekleri, bunun da büyük günah olacağı aklına gelir. Yerin altına taştan dayanıklı bir hücre inşa edilmesini ve bu yapıtlarin o bölgeye konmasını emreder. Sonra da üstüne halen sahip olunan olan Çemberlitaş’ı işaret olması için diker.

Efsane denir ama…

Her ne kadar efsane denilsede bundan birkaç sene evveline kadar tadilatta olan ve üstünden birkaç sene süresince kaldırılmayan iskele ile senelerce dışarıya kapalı bir görüntü sergileyen Çemberlitaş için o senelerde da bir söylenti gezmektaydı toplum arasında! Bin seneler evvel haçlı askerlerini getirten bu taş bu seferde restarasyon bahanesiyle kadehi arıyorlar denilmesine neden oldu.

Çemberlitaş İstanbul’a dİkilen mühim taşların şüphesiz ilk haftalarında gelir. Çkısmındaki yapılar biraz görkemini zedelese de asıl bence zararı halkımızın bu taş ile ilgili neredeyse hiç bilgili olmaması vermektedir..!

Kaynak:
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Yunanistan Türkleri bekliyor!

Yunanistan Türkleri bekliyor!

Nisan 15, 2016
2.080 views
Bozcaada Ege denizinin incisi

Bozcaada Ege denizinin incisi

Aralık 23, 2015
1.944 views
Galata Kulesi’nin Tüyler Ürperten Efsanesi

Galata Kulesi’nin Tüyler Ürperten Efsanesi

Ağustos 5, 2015
9.870 views
Bu ülkede herkesin 3-4 tane arabası var!

Bu ülkede herkesin 3-4 tane arabası var!

Temmuz 22, 2015
11.718 views
Vizesiz Yunan adaları turu mümkün mü?

Vizesiz Yunan adaları turu mümkün mü?

Temmuz 22, 2015
10.798 views
İstanbul’un Yaz Gezi Rehberi

İstanbul’un Yaz Gezi Rehberi

Haziran 26, 2015
1.523 views
San Francisco’da Yapılacak 10 Şey

San Francisco’da Yapılacak 10 Şey

Haziran 26, 2015
2.111 views
Ramazan bayramında Paris tatili nasıl olur?

Ramazan bayramında Paris tatili nasıl olur?

Haziran 26, 2015
2.360 views