Anıtkabir’in özellikleri ve sırları

Kız kumu efsanesi – Kız kumu hikayesi

Marmaris Kalesi efsanesi

Truva atı nerededir? Truva atı hikayesi

Bulutların ardındaki ülke: Machu Picchu!

İlginç yapılar Nisan 27, 2015
1.963 views

7 Temmuz 2007 tarihinde Dünyanın Yeni Yedi Harikası’ndan biri olarak seçilen Machu Picchu, İnka medeniyetinden günümüze kadar sağ salim gelmeyi başarabilen en nadide yerleşim bölgesidir. İspanyon istilacılar tarafından engin bir dağın zirvesinde olduğu ve sık ormanlarla çevrili olduğu için farkedilemeyen bu kentin merdivenleri bile sapa sağlam durmaktadır.

1911 yılında Yale Üniversitesi’nden Hirram Bingham, şuanki adıyla Peru topraklarında 1538 yılında İspanyol istilacılarından kaçan İnka’ların saklandıkları gizemli kent Vilcabamba’yı ararken Machu Picchu’yu bulur.Oysa Vilcabamba 70km daha kuzeyde bulunmaktaydı.Bu görkemli İnka şehrinde hayat varken 700 civarında İnka asili ve din adamının güven içinde yaşadığı sanılmaktadır. Sanılmaktadır diyoruz çünkü bu kent bulunduğunda kentte hiçbir canlı bulunmuyordu. İspanyol istilacılar tarafından da keşfedilemeyen bu şehir neden ve nasıl tamamen boşaltıldı bu kısmı hala büyük bir muamma

Yapılan araştırmalar şehrin, İnkalı bir hükümdar olan Pachacutec Yupanqui tarafından 1450 yılları civarında inşa ettirildiğini göstermektedir. Şehrin neden kurulduğu ve anlamı bugüne kadar gelmiş olan büyük bir tartışma konusudur. Bu arada şehrin gerçek adı da bilinmiyor. Biz bu kente bugün yakınlarda olan bir dağın adını veriyoruz.

Bu arada kentin toprak zemin ve kalıntıları incelendiğinde 100’den fazla insan iskeleti bulmuşlar. Hemen aklınıza kötü bir şey gelmesin bunlar doğal mezarlar. Fakat şöyle ilginç bir durum var ki bulunan mezarlarda tam yarı yarıya kadın ve erkek cesedi çıkmış. Belki tamamen rastlantıdır fakat insanın tüğleri de ürpermiyor değil hani. Özellikle de inka ve mayaları öcü gibi gösteren hollywood filmlerini göz önünde bulundurursak…

Kenti günde ortalama 2 bin kadar kişi ziyaret ediyor. Belki kulağınıza az gibi geliyor olabilir fakat UNESCO bu sayının şiddetle azaltılmasını istiyor. UNESCO’ya göre Machu Pichu’nun zarar görmeden bizden sonraki nesillere de ulaşması için günde en fazla 800 kişiyi ağırlaması gerekiyor.

Machu Pichu’ya nasıl gidilir?

Yol tarifini yaparken Peru’da olduğunuzu var sayıyoruz. 🙂 İnka şehrinin çok zor geçit veren bir bölgede olması ve oraya giden bir yolun olmaması yüzünden, Cusco şehrinden Machu Picchu dağının eteklerinde bulunan Aguas Calientes köyüne (ki harabelere en rahat bu köyden ulaşmak mümkün) bir raylı sistem hattı inşa edilmiştir. Bu köyden sonra 8 km lik bir otobüs yolculuğu yapılmakla beraber bu mesafe yaya olarak da kat edilebilir.Zira küçük basamaklı patika yollar buraya açılır. Patikanın sonunda, Machu Picchu’nun hemen giriş alanında “Sanctuary Lodge“ oteli bulunur ki bu otel de raylı sistem gibi ingiliz oteller zinciri „Orient Express“ ‘e aittir. Machu Picchu’ya otantik yoldan ulaşmak isteyenler, birkaç günlük yürüyüş programlı, Urubamba Nehri’nin birkaç yüksek geçidi üzerinden, İnka yolu’nu (Camino inca) kullanarak ulaşırlar.

Etiketler:
Kaynak:
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Truva atı nerededir? Truva atı hikayesi

Truva atı nerededir? Truva atı hikayesi

Haziran 23, 2017
5.193 views
Peri Bacaları efsanesi

Peri Bacaları efsanesi

Nisan 16, 2016
6.776 views
Galata Kulesi’nin Tüyler Ürperten Efsanesi

Galata Kulesi’nin Tüyler Ürperten Efsanesi

Ağustos 5, 2015
12.384 views
Mimar Sinan’ın büyük sırrı

Mimar Sinan’ın büyük sırrı

Haziran 18, 2015
18.672 views
Kremlin Sarayı zannedilen katedral!

Kremlin Sarayı zannedilen katedral!

Mayıs 20, 2015
4.981 views
Yazarımız olmak ister misiniz?

Yazarımız olmak ister misiniz?

Mayıs 12, 2015
2.263 views