Anıtkabir’in özellikleri ve sırları

Kız kumu efsanesi – Kız kumu hikayesi

Marmaris Kalesi efsanesi

Truva atı nerededir? Truva atı hikayesi

Bozcaada Ege denizinin incisi

İlginç Yerler Aralık 23, 2015
2.579 views

1af6beb8-dd0f-43c1-a5e9-96dd3bda784c

Bozcaada’ya nasıl gidilir, Bozcaada’da neler yapılır, Bozcaada’ya gidip de yapmanız gereken neler var tamamını bu yazımızda aktarmaya çalışacağız.

Öncelikle belirtmek istiyoruz ki Ege denizindeki 12 adaların Yunanlılara bırakılmasının ne kadar acı olduğunu en iyi Bozcaada’ya gidenler bilirler. Stratejik önemini siyasi tarafını tamamen bir tarafa bırakın. Ada ve insanları o kadar güzel ki her boşluğunuzda kendinizi Bozcaada’ya atmak isteyeceksiniz. İlk önce Bozcaada’ya nasıl gidilir sorusuna cevap verelim.

Bozcaada’ya nasıl gidilir?

Bozcaada’ya gitmek için ilk önce Çanakkale tarafına gelmeniz gerekiyor. Eğer İstanbul’dan geliyorsanız mecburen İlk önce Çanakkale’ye geleceksiniz. Çanakkale’yi geçtikten sonra Geyikli’ye devam etmeniz gerekiyor. Geyikli’den feribotla Bozcaada’ya geçeceksiniz. Çanakkale’ye gelince gözleriniz Bozcaada ya da Geyikli tabelası arayabilir ama nafile İzmir tabelalarını takip edin. Daha sonra geyikli sapağından gireceksiniz.

Geyikli’ye gelince yaklaşık yarım saatte bir kalkan feribotlarla karşıya geçeceksiniz. Giderken sıkıntı yapmayın bir süre sıra bekliyorsunuz ama genelde gelen ilk feribotla karşıya geçebiliyorsunuz. İzmir’den gelenler de yine Çanakkale yolundan giderken Geyikli’ye sapacaklar. Sadece onlar Çanakkale’yi görmeyecekler.

Unutmayın: Giderken feribot rezervasyonu yapmanıza gerek yok ama dönerken rezervasyon yapmanız gerekiyor.

Bozcaada’da otel nasıl bulunur?

Bunun için bir çok site halihazırda mevcut. Oralardan otelinizi temin edebilirsiniz. Aşağı yukarı hepsi aynı standartlarda. Otellerin tamamında oda ve kahvaltı veriliyor. Kahvaltılarda genellikle ada mahsüllerini tadabiliyorsunuz. Adaya özgü zeytinyağı, zeytinleri, üzümleri, peynirleri sizin damağınıza şölen yaşatacaktır. Adaya gitmeden önce odanızı ayırmakta fayda var. Çünkü Ağustos Temmuz aylarında kalacak yer bulmak epeyce sıkıntı olabiliyor.

Gezegenigez olarak bizim size tavsiyemiz eğer şehir içinde kalmayı tercih ederseniz Öykü Butik Otel’i tercih edebilirsiniz. Biraz merkezden uzak olabilir derseniz o zaman Ataol Beach’i tercih edebilirsiniz.

Bozcaada’da araba serbest mi?

Evet serbest ve mutlaka arabayla gitmenizi tavsiye ediyoruz. Ben sportmenim derseniz o zaman bisiklet kiralayarak da gezebilirsiniz tabi ama arabayla tüm adanın ara yollarına girmek dağ bayır gezmek gerçekten çok keyifli.

Bir tek otopark sorunu oluyor. Bazen aracınızı koyacak yer bulamayabiliyorsunuz ama en uzak yere bile park etseniz yürüyerek rahatlıkla gideceğiniz yere ulaşabiliyorsunuz. Tavsiyem Kale’nin hemen yanında ücretsiz otopark var. Orası eğer 17.00’den önce denizden dönerseniz boş oluyor.

Bozcaada’dan bunları yapmadan dönme!

  • Mutlaka Corvus Şarap fabrikasını gezin. Adada üretilen şarapları görmeden gelmeyin
  • Gün batımını rüzgar güllerinde batırmadan dönmeyin
  • Akvaryum plajına gitmeden dönmeyin. Ama şemsiyesiz ve sandalyesiz de gitmeyin sıkıntı yaşarsınız.
  • Adanın bir tarafında rum, bir tarafında ağırlıklı türk işletmeciler var. İki tarafında meyhanelerini gezmeden oturup bir şeyler yemeden dönmeyin
  • Fener Balığından şiş yapıyorlar. En balık sevmeyen adama bile tıka basa yedirir demedi demeyin.
  • Çiçek pastanesinde dondurma yemeden gelmeyin
  • Aynı pastanenin limonatasını da içmeyi unutmayın
  • Adanın keçi peynirini kızartarak yaptıkları bir meze var onu da yemeyi ihmal etmeyin
  • Girdiğiniz restoranlarda hangi meze adanın mahsulü diye sormayı unutmayın

Bozcaada’dan dönüş

Dönmeden önce mutlaka feribotlara rezervasyon yaptırın. Mümkünse 1 gün önceden yaptırın hiç başınız ağrımasın. Tüm planlarınız alt üst olabilir bizden söylemesi. Dönerken zamanınız olursa Geyikli’ye bir uğrayın. Geyikli Eyvah Eyvah’ın çekildiği kasaba.

Kaynak: Gezegenigez
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Körler ülkesi Kadıköy!

Körler ülkesi Kadıköy!

Mayıs 13, 2015
4.795 views
Newada çöllerindeki esrarengiz uçaklar

Newada çöllerindeki esrarengiz uçaklar

Mayıs 5, 2015
2.295 views
Nemrut sadece bir dağ adı değildir!

Nemrut sadece bir dağ adı değildir!

Nisan 27, 2015
2.084 views
Vizesiz Yunan adaları turu mümkün mü?

Vizesiz Yunan adaları turu mümkün mü?

Temmuz 22, 2015
13.866 views
Urfa Balıklı Göl Efsanesi

Urfa Balıklı Göl Efsanesi

Mayıs 3, 2015
4.575 views