Anıtkabir’in özellikleri ve sırları

Kız kumu efsanesi – Kız kumu hikayesi

Marmaris Kalesi efsanesi

Truva atı nerededir? Truva atı hikayesi

Antalya’da gezilecek yerler listesi

Antalya, İlginç Yerler Mayıs 20, 2015
39.840 views

antalya

Eğer siz de tatil için Antalya’yı tercih ettiyseniz ve oteline tıkılıp kalmayı seven tatilcilerden değilseniz gerçekten yapabileceğiniz onlarca güzel şey var. Gerçi eğer herşey dahil otellere tıkılıp kalınan tatili seviyorsanız yine Antalya size en iyi seçenekleri sunan şehir olacağı kesin. Türkiye’nin en lüks ve en kaliteli her şey dahil otelleri Antalya’da. Kundu, Belek, Kemer bu otellerle dolup taşıyor. Ama bizim işimiz gezmeyi seven gezgin ruhlarla.

Antalya’da gezilecek yerler

Olimpos

olimpos

Eğer en az bir gününüzü ayırabilirseniz Olimpos harika bir tercih olabilir. Antalya merkezden yaklaşık bir, bir buçuk saat mesafedeki Olimpos eskiden korsanların sığındığı Olimpos koyunda size müthiş bir gün vaadediyor. Olimpos’un tertemiz denizinde yüzebilir, yüzerken denizin dibinden kaynayan doğal kaynak sularının soğukluğuyla bir anda kendinize gelebilirsiniz. Ormanın içerisinde gezintiye çıkarak bölgedeki tarihi kalıntıları gezebilirsiniz.

Eğer vaktiniz varsa ya da kalmak isterseniz hemen Olimpos’un tepesindeki ağaç evlerde kalabilirsiniz. Gerçekten değişik bir tecrübe olacaktır. Ama burayı 3 günden fazla tavsiye etmiyorum. İnsan sıkılıyor.

Olimpos’a nasıl gidilir

Eğer arabanız varsa Antalya2dan fethiye yoluna doğru giderken tabelalarını zaten görmeye başlayacaksınız. Gitmek gerçekten kolay. Eğer toplu taşımayla gitmek isterseniz de Antalya otogarından Olimpos’a düzenli minibüsler kalkıyor. Onlarla da gidebilirsiniz.

Yanartaş

yanartas

Bakın burayı pek fazla insan bilmez burası da Olimpos yolu üzerinde ama akşamüstü gitmenizi tavsiye ederim. Görüntü olarak daha güzel oluyor. Burada taşlar gerçekten yanıyor. Çünkü alttan doğalgaz fışkırıyor.

Yanartaş’ın Mitolojik hikayelesi ise şöyle:

Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde kardeşi Belleros’u öldürür ve “Belleros’u Yiyen” anlamına gelen Bellerophontes adını alır. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, Argos kralına sığınır. Kendisine sığınan bu genci öldürmeyi kendine yakıştıramayan Argos Kralı onu Likya Kralın’a gönderir.

Likya Kralı acınacak haldeki bu genci öldürmek istemez ve onu Olympos dağında yaşayan arslan başlı, keçi gövdeli, yılan kuyruklu ve ağızdan alevler saçan canavar Chimera ile dövüşmeye gönderir. Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile dövüşmeye gider. Chimera saldırdığında Pegassos havalanır ve Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi kat dibine gömer. Fakat Chimera yerin 7 kat altından alevler saçmaya devam eder. Anadolu’da binlerce yıldan beri anlatılagelen ve Homeros’un bize bu şekilde aktardığı efsaneye göre hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi kat dibinden fışkıran alevleridir.

Bellerophontes’in zaferini kutlamak amacıyla Olympos’da bir yarış düzenlenir. Atletler Chimera Kutsal Ateşiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylece, daha sonraları değişik spor dallarının eklendiği ve birkaç gün süren Olimpiyat Oyunları’nın Anadolu’daki ilk örneği gerçekleşmiş olur. Günümüzde yakılan “Olimpiyat Meşalesi” Chimera’nın sönmeyen ateşinin sembolik bir ifadesidir.

Kaleiçi

kaleici-antalya

Antalya’da gezilecek yerler arasında Kaleiçi’ni yazmazsak hainlik etmiş oluruz diye düşünüyorum. Kaleiçi Antalya’nın en güzel ve en samimi semtlerinden biridir. İçerisindeki taş evlerden yapılan kafeleri, restoranları hediyelikçileriyle gerçekten görülmesi gereken yerlerden. Kaleiçi’nde oturacak bir yer ararsanız Gizli Bahçe’yi tavsiye ederim. Kaleiçine saat kulesinin ordan girerseniz ilk ayrımda sağa devam ediyorsunuz. Yokuş aşağı devam edip 3. soldan içeri girerseniz ya da oralarda sorarsanız size göstereceklerdir. Gerçekten güzel mekandır.

Ayrıca Kaleiçi civarında Hadrian Kapsısını, Karaalioğlu parkını Işıklar caddesini, Yivli Minareyi, Hıdırlık Kulesini, Kesik minareyi gezmeden dönmeyin.

Demre

demre

Demre görüp görebileceğiniz en ilginç şehirlerimizden biri. Kentte Noel Babanın yaşadığına inanılıyor. Ayrıca bölgeye hacı olmak için gelen hristiyanlar da var. Noel Baba Kilisesi’nde Meryem Ana’nın görüldüğüne inanıyorlar.

Şehrin antik kalıntılarının yarısı denizin altında yarısı karada. Efsaneye göre Noel Baba kente ilk geldiğinde büyük bir fırtına olmuş kentin yarısını deniz yutmuş. Fırtına dua ederken Noel baba dua etmiş ve fırtına durmuş. O yüzden de dua ettiği yere bir kilise inşa etmişler ve hayatı boyunca hep burada yaşamış. Ailesinden büyük bir miras kaldığı için de çok zenginmiş ve bölge halkına özellikle evlenmek isteyenlere hep yardım edermiş falan filan.

Demre’de hem bu kiliseyi gezebilir hem de bugün denizin altında kalan antik kent içine tüplü dalış yapabilirsiniz.

Düden Şelalesi

düden-şelalesi

Düden şelalesi Antalya’da iki yerde var. Biri gerçek Düden Şelalesi Antalya’nın Kepez tarafında. Diğeri ise Düden’in denize döküldüğü yer. İkisi de güzel. Birine minibüslerle gidiyorsunuz merkeze biraz uzak ama diğeri merkezde isterseniz falezlerden izleyebilirsiniz. İsterseniz de tekne turlarıyla döküldüğü yere tekneyle gidebilirsiniz. Yukardaki fotoğraf gerçek düden şelalesi. Alttaki fotoğraf ise denize döküldüğü yer.

dudenpark4

Tarihi mekanlar

Ayrıca Antalya’nın ilçelerindeki tarihi mekanları saymakla bitiremeyiz. Fakat şöyle ki hepsine ayrı ayrı birer gün ayırmanız iyi olacaktır. Yoksa hem çok yorulur hem de hiçbir şey anlayamazsınız. Aspendos Tiyatrosu ve çevresi, Side Antik Kenti, Alanya Kalesi, Antalya arkeoloji müzesi, ve daha neler neler.

Plajlar

kaputaş

Antalya’da yönünüzü kuzey haricinde nereye dönüp ilerlerseniz mutlaka bir plaja denk gelirsiniz. Ama yine de size birkaç öneride bulunmak istiyorum. İmkanınız varsa, Lara Plajı, Kaputaş Plajı, Olimpos Plajı, Çıralı Plajı, Patara kumsalı, Demre plajı, Buralara gitmeden dönmeyin

Kaynak: Gezegeni Gez
Yorumlar

Yazıya 2 yorum yapılmış.

  1. Antalya Rent A Car Eylül 2, 2016

    Antalya’yı çok güzel tanıtmışsınız. Yıllardır Antalya’da olmama rağmen bu kadar gezilecek yeri olduğunu açıkçası bilmiyordum. 2016 sezonu yerli turistlerle ayakta kalıyor eminim onlarda google den Antalya’yı araştırırken sayfanıza denk gelip bu makaleyi okuyup Antalya’da gezilecek yerleri ziyaret edeceklerdir. Devamını bekliyoruz.

  2. Antalya Temmuz 7, 2017

    Özellikle Kemer, Side, Konyaaltı ve Alanya’ya gittim. Hepsi birbirinden güzel. Sizinde yazınız gayet iyi olmuş. Yazınız sayesinde yeni yerler tanıdım.

İlginizi Çekebilir
Truva atı nerededir? Truva atı hikayesi

Truva atı nerededir? Truva atı hikayesi

Haziran 23, 2017
4.763 views
Yunanistan Türkleri bekliyor!

Yunanistan Türkleri bekliyor!

Nisan 15, 2016
2.781 views
Bozcaada Ege denizinin incisi

Bozcaada Ege denizinin incisi

Aralık 23, 2015
2.451 views
A ‘dan z ‘ye tüp bebek

A ‘dan z ‘ye tüp bebek

Ağustos 24, 2015
1.566 views
Bu ülkede herkesin 3-4 tane arabası var!

Bu ülkede herkesin 3-4 tane arabası var!

Temmuz 22, 2015
12.302 views
Vizesiz Yunan adaları turu mümkün mü?

Vizesiz Yunan adaları turu mümkün mü?

Temmuz 22, 2015
13.413 views
Dünyanın En Meşhur 20 Antik Alanı

Dünyanın En Meşhur 20 Antik Alanı

Haziran 26, 2015
1.894 views
San Francisco’da Yapılacak 10 Şey

San Francisco’da Yapılacak 10 Şey

Haziran 26, 2015
2.492 views