Anıtkabir’in özellikleri ve sırları

Kız kumu efsanesi – Kız kumu hikayesi

Marmaris Kalesi efsanesi

Truva atı nerededir? Truva atı hikayesi

Anıtkabir’in özellikleri ve sırları

Anıtkabir'in özellikleri, Ankara, İlginç yapılar Aralık 3, 2017
2.208 views

Anıtkabir’in bilinmeyen özellikleri ve sırları hakkında yazacağımız bu yazıda, Anıtkabir’in özellikleri, Anıtkabir’in sırları ve Anıtkabir’in altında ne olduğu ile ilgili bilgileri sizlere aktaracağız.

Anıtkabir, sadece Ankara’nın değil hiç şüphesiz tüm Türkiye’nin en önemli mimari eserlerinden biridir. Sıradışı mimari özelliklerinin yanı sıra, toplumsal değeri de olan Anıtkabir, parkındaki ağaçlardan, Aslanlı yoldaki heykellerine ve tören alanındaki işaretlere kadar pek çok sırrı bünyesinde taşır.

Dilerseniz ilk önce Anıtkabir’in özelliklerini ve sırlarını, daha sonra da Anıtkabir’in yeri hakkındaki efsaneleri anlatalım.

Anıtkabir ormanındaki ağaçların özellikleri

Anıtkabir’in çevresini kuşatan ormanda 104’ten fazla türde 50 binden fazla ağaç olduğu belirtiliyor. Bu ağaçlar 24 farklı ülkeden yurdumuza getirilmiş ve dikilmiştir. Çin’den ABD’ye Yunanistan’dan Afganistan’a kadar pek çok ülkeden gelen hediye ağaçlar buraya ekilmiştir.

Anıtkabir’deki Aslan Heykelleri’nin sırrı

Anıtkabir’deki aslan heykelleri 24 adettir. Bu 24 heykel 24 oğuz boyunu temsil eder. İyi bir Türk milliyetçisi olduğu bilinen Mustafa Kemal Atatürk’ün kabrine giden bu yolda sağlı sollu sıralanan bu aslanlar, Türk milletinin birliğini temsil eder.

Ayrıca yol boyu dizilen taşlar bilerek asimetrik ve aralıklı dizilmiştir ki yürüyen insanlar kabre ilerlerken başlarını öne eğsinler.

Anıtkabir’deki kulelerin sırrı

Anıtkabir’de toplamda 10 adet kule bulunur. Her bir kulenin kendine ait ismi vardır ve anlamlıdır. Kulelerin üzerinde piramit şeklinde çatıları ve bu çatıların üzerinde Türk çadırlarının üzerine yerleştirilen tunç mızraklar vardır.

Kulelerin isimleri ise şöyledir:

İstiklal Kulesi, Hürriyet Kulesi, Mehmetçik Kulesi, Müdafaa-i Hukuk Kulesi, Zafer Kulesi, Barış Kulesi, 23 Nisan Kulesi, Misak-ı Milli Kulesi, İnkılap Kulesi, Cumhuriyet Kulesi

Kilim desenli tören alanı

Anıtkabir’in önündeki tören alanı Türk kilimlerinden esinlenerek inşa edilmiştir. Alan 15 bin kişilik olmakla birlikte zeminde 373 farklı kilim deseni bulunur.

Tören alanındaki bayrak diğeri Avrupa’daki en yüksek tek parça bayrak direğidir. Bayrak direğinin oturtulduğu kaideye işlenen kabartmalarda, meşale Türk medeniyetini, kılıç taarruz gücünü, miğfer savunma gücünü, meşe dalı zaferi, zeytin dalı ise barışı simgeler.

40 ton ağırlığındaki Mermer Lahit

Şeref Holü’ne bronz kapılardan girilir. Girişin tam karşısında büyük pencerenin yer aldığı nişin içinde, Atatürk’ün sembolik lahdi yer alır. Osmaniye’den getirilen lahit taşı 40 ton ağırlığında tek parça kırmızı mermerdir. Lahit taşının yer aldığı bölümse beyaz Afyon mermeriyle kaplıdır. Şeref Holü’nün zemini Adana ve Hatay’dan, yan duvarları ise Afyon ve Bilecik’ten gelen kırmızı, siyah, yeşil ve kaplan postu mermerlerle kaplıdır. Şeref holünün 27 kirişten oluşan tavanı ile yan galeri tavanları mozaiklerle süslenmiştir. 17 metre yüksekliğindeki holün iki yanında 12 bronz meşale bulunur.

Mezar odası

Büyük Önder Atatürk’ün naaşı, mozolenin birinci katı olan şeref holündeki sembolik lahit taşının tam altında bulunan mezar odasındadır. Selçuklu ve Osmanlı mimarisinde odanın piramit tavanı mozaiklerle süslüdür. Mezar odasının ortasında kıble yönünde kırmızı mermer sanduka ve bu sandukanın çevresinde Türkiye’deki Bütün İllerden, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden ve Azerbaycan’dan gönderilen toprakların konulduğu pirinç vazolar vardır.

Anıtkabir’in altında ne var? Anıtkabir Efsaneleri

Anıtkabir’in inşa edildiği tepe ile alakalı bir çok efsane anlatılır. İddialara göre söz konusu tepe aslında tarih öncesi dönemlerde dahi kutsal bir bölgedir. Tepenin manyetik alanı çok güçlüdür ve bu sebeple seçilmiştir.

Yine aynı iddialara göre söz konusu manyetik alanın güçlü olma sebebi tepenin içinde bulunan maden rezervleridir. Kimilerine göre tepe tıka basa altın, kimilerine göre ise Toryum adı verilen bir maden ile doludur.

Kimilerine göre ise bu söylentiler tamamen Atatürk karşıtları tarafından ortaya atılmaktadır.

Kaynak: Gezi Rehberi
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Peri Bacaları efsanesi

Peri Bacaları efsanesi

Nisan 16, 2016
6.776 views
Galata Kulesi’nin Tüyler Ürperten Efsanesi

Galata Kulesi’nin Tüyler Ürperten Efsanesi

Ağustos 5, 2015
12.384 views
Mimar Sinan’ın büyük sırrı

Mimar Sinan’ın büyük sırrı

Haziran 18, 2015
18.671 views
Kremlin Sarayı zannedilen katedral!

Kremlin Sarayı zannedilen katedral!

Mayıs 20, 2015
4.981 views
Yazarımız olmak ister misiniz?

Yazarımız olmak ister misiniz?

Mayıs 12, 2015
2.262 views
Nazilerin Antartika’daki gizli üssü!

Nazilerin Antartika’daki gizli üssü!

Mayıs 3, 2015
5.631 views
Bunlar da var!
Nazilerin Antartika’daki gizli üssü!

Nazilerin Antartika’daki gizli üssü!

Mayıs 3, 2015
5.631 views
Japonya’ya nasıl gidilir? Vize istiyor mu?

Japonya’ya nasıl gidilir? Vize istiyor mu?

Haziran 15, 2015
15.134 views
Nemrut sadece bir dağ adı değildir!

Nemrut sadece bir dağ adı değildir!

Nisan 27, 2015
2.035 views
Gezegenin en iyi 10 filmi

Gezegenin en iyi 10 filmi

Haziran 18, 2015
4.117 views
Dünyada 6 kişiden biri burada yaşıyor!

Dünyada 6 kişiden biri burada yaşıyor!

Mayıs 15, 2015
4.218 views
Kapadokya Gezisi Büyülü Anılar

Kapadokya Gezisi Büyülü Anılar

Haziran 26, 2015
1.825 views